A Tudomány Béresei

 

Az „ismeretlen” Béres József kapcsán

(A Tudomány béresei)

Idősebb Béres József kálváriákkal-tarkított életútja végét – közmegelégedésre – elismerés koronázta. A Béres-cseppek árnyékában azonban elkallódás sorsára jutottak olyan felismerései, amiknek kutatással és igazolásukkal nem tudott utánamenni. Ezeknek talán a legfontosabbika
az a vélekedés, hogy a talajok mikroelem-kimerülési szimptómái
[denudáció] a legszorosabb-összefüggésben lehetnek a makroelemek túlzott-mértékű pótlásával, köznapibb-nevén a túlzó műtrágyázási-gyakorlattal.

A redukált-szemléletű NPK-műtrágyázással kezelt talajokon termelt élelmiszerek beltartalma egyre érték-szegényebb lesz – aminek következménye a civilizációs-betegségek epidémiájához vezet. A megnövekedett NPK elemek hatására a talajok (diszfunkcionálisan) „nyomelem-hiányossá” válásával egyidejűleg lép fel a felvett mezo-elemek csökkenése [primer-zavar: a geológiai-környezetben & humusz-kelációs folyamatokban], valamint a növények-által (a nyomelemek katalitikus-részvételével) szintetizált bioaktív-komponensek hiány-effektusa [szekunder-zavar: az élőszervezeten belül].


1. ábra:   Hallatlan-mértékű beltartalmi elsilányosodás
két kultúrnövény, a paradicsom és a búza példáján
[1]

Hogyan is áll ez elő?

1.) Minden élő-szervezetben a „termelésirányítás” szervezettséget és felügyeletet igényel.

2.) Ezekhez ágensek szükségesek, igen-precíz feladatkörökkel.

3.) Ilyet csakis olyan molekula-szerveződés képes ellátni, amely alkatilag szabatos körülményeket biztosít
a bioszintézisekhez.

4.) Szabatos alkatot [azaz: definiált tér-geometriájú konformert] a molekula-részletnek
általában a kelát-struktúra biztosít.

5.) A kelátok centrális (és meghatározó) eleme a fém-ion.

Pl. klorofillnál a Mg, hemoglobinnál a Fe. A fém-ion rendkívüli-specifikusságát érzékelteti, hogy a fém-iont fogadó ligandum mindkét molekulában azonos (porfirin-váz), míg a két molekula által ellátott feladat teljességgel-eltérő. (Az egyik az asszimilációban segédkezik, a másik oxigént köt meg [reverzibilisen] és továbbít a szervezetünk legtávolabbi pontjára is az életfunkciókhoz.) ENNYI múlik a központi fém-ion milyenségén: a központi fém-ion betöltetlen/aktív elektronpályáinak mind az energia-szintje mind a leendő-kötések átlapolásait meghatározó szimmetria-viszonyai különböznek; azaz atom-specifikusak.

6.) Minden eltérő feladatkörre más-más kelát szükséges; ebből adódik az igény a különféle fém-ionokra.

7.) Kell tehát a hozzáférés a (vitális) fém-ionokhoz… még ha a földkéregi koncentrációi elenyészőek is.

8.) Ha a hozzáférés gátolt, az élőszervezet megsínyli:
A „Gyár” ugyan igyekszik, de szabatos-körülmények híján óhatatlanul selejtet is termel.

Ami orvosilag azonosíthatatlan népbetegségekhez vezet, merthogy az esetlegesség „ezer-tényezős”.

9.) Mi gátolhatja a hozzáférést?   a) Az abszolút hiány; b) A felvevő-mechanizmus tönkretétele.

10.) A felvevő-mechanizmus működő-képességét az egészséges talaj (diverzifikált talajedafon) biztosítja. Aminek elhagyhatatlan összetevője a humusz.
Így minden humusz-pusztító beavatkozás és folyamat – a vázolt láncolaton keresztül –
degenerációhoz, betegséghez vezet: mind az élelmiszernövényben, mind az azzal-élő táplálkozóban.

Utóbbinak szintén szüksége van saját „Gyára” hibátlan működéséhez a mikroelemekre (akár a készen-kapott enzimekben, akár lebontva azokat s re-pozícionálva a saját szervezetéhez szükséges kelát-struktúrába).

N.B.: Az abszolút „pionír” élőszervezetek nem igényelnek humuszt.
Minden kőzeten ahol megtelepednek, ezek állítják elő (saját elhaló telepeikkel) azt a primer-humuszt, ami feltétele a náluk bonyolultabb élőszervezetek megkapaszkodásának.

Azt, hogy a rituálisan kiszórt műtrágyák (mint anorganikus sók) hányféle kártétellel rombolják a termőtalajt és a vele összeköttetésben álló élő és felszín-alatti vizeket, mind többen kezdik felismerni – habár a költséges, pazarló és károkozó gyakorlat rendületlenül marad. Arra azonban, hogy a talajok mikroelem-denudációja az esetek túlnyomó-részében csupán virtuális, és hogy a növények mikroelem-hozzáférését ténylegesen a talaj-humusz degradációjában is jelentős-szerepet vivő állandósuló műtrágya-dózis gátolja, a diverzifikált-struktúrájú talajhumusz-képződést elősegítő Vízgazda-koncepció összefüggései világítják meg.[2]

S bár a Vízgazda-rendszer megalkotója, Országh József (1937–2020), a témában előrelépő eszmecserét is folytathatott volna Béres Józseffel (1920–2006), ezt az időtlenségbe-merevedő koncepcionális-széttagoltság idétlensége is gátolta. Túl ezen, míg Béres mint agrármérnök a nála társadalmilag-magasabb imázzsal/presztízzsel bíró orvosi-kar konok-ellenvetéseivel küszködve emésztette energiáit, addig Országh mint kutatóvegyész a kvalifikáció alsóbb-létrafokain szívósan-megcsimpaszkodó szennyvízmérnökök fafejű-értetlenkedéseivel szemben argumentált türelemmel ám eredménytelenül. – Ami (sajnálatosan) a két lehetséges-véglet felől is alátámasztja a „tudományos” osztály-korlátok rendületlen áthághatatlanságát.

De találkozásukat az sem igen mozdította elő, hogy míg Béres nem kívánta elhagyni hőn-szeretett Szülőföldjét még a Neki felkínált szabad-emigráció meglibbentésekor sem [hasonlóan Borisz Paszternakhoz, akit az egykori Szovjet állam ultimátum-szerűen szólított fel erre, miután a titkon-kicsempészett Doktor Zsivágó irodalmi Nobel-díjjal robbant], addig Országhnak menekülnie kellett ’56 okán. Mégis, bizonyos vagyok benne: Ők ketten – mint őszinte és elhivatott kutató-elmék – szót értettek volna.

2023. 02. 27.   Fuggerth Endre

Vissza a Tartalomra…

 [1] Új adatok a környezet-táplálkozás-egészség összefüggésrendszerben, Márai Géza (2013)

(https://issuu.com/szabozsolt/docs/dr.-m__rai-g__za_1_ )

[2] Talajtan [UVGK] IV.) rész A.)6) + B.) + C.) fejezetei (https://utazasokavizgazdakorul.blogspot.com/p/talajtan.html)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése