Áfonyák

Áfonyák

Országh József vegyész-professzor emlékének ajánlva.

Aki 2020. október 14-én eltávozott közülünk, megérdemelt nyugodalmat lelve ott, ahol már nem kell győzködnie sem az éretlen-értetlen „szakembereket”, sem a fafejű bürokratákat.

Ám aki előtte – körültekintő munkássággal és fürkésző elmével – megteremtette mindannyiunk hasznára a Vízgazda-rendszert.

Ami véget vethetne annak a pazarlóan-herdáló, számos káros-folyamatba torkolló gazdátlanságnak, ami korunk felélésre-berendezkedett állapotát és mechanizmusait jellemzi.

Termesztési kísérleteimből

I.) Bevezetés

A biológiai-életközösségek zavartalanságát és egymásra-hatásuk kiaknázható-gyakorlatát alkalmazva megvalósító biokultúrás termelés/termesztés fogyasztáshoz-köthető egészség-megőrző vonatkozásai, valamint e módszernek a Természet egyensúlyát legkevésbé zavaró/megbontó mivolta, már jóideje gyarapodó bizonyítékokat sorakoztat. A tőzsde-igazgatta mezőgazdaság kemikalizálásának a térnyerésével azonban olyan felborult állapotokkal kell időnként számoljon még a leg-eltökéltebb biogazda is, melyek problémáit a termesztési-területét körülvevő szintetikus-környezet okán nem képes mindig sikerrel leküzdeni. Ebben a remélhetőleg hamarosan felszámolásra kerülő időszakos átmeneti-állapotban különös jelentőséggel bírhatnak olyan növényi szereplők, amelyek még a kemizált-környezet tőszomszédságában is normál-életvitelre képesek, különösebb védelmi-beavatkozások eszközlése nélkül. Ezen növények ezt az ellenálló-képességet részben a génjeikben még megőrzött és magukkal-hordozott vadságukkal, részben pedig a távolból idecsöppentségük vonzataival hozzák. Számos képviselőjükből ide sorolhatók az éghajlatunk alatt is biztonsággal termeszthető Diospyros fajták (köztük a piacos kaki-szilvák fagyállóbb fajtái), az Asiminák (paw-paw: magyarul indián-banán néven ismertebb), a téltűrő kopasz-kivi fajták (a sokféle fajta közt az öntermékeny, és egyben a többi-fajtát is sikeresen beporzó Issai változat), a Kanadai fanyarka, a som, a fekete berkenye, és a kék-áfonyák – hogy csak azokat említsem, amelyekről összegyűlt némi tapasztalat a kertemben az évek során. Ezek közül alább az áfonyáról ejtenék bővebben szót.

II.) Az áfonya termeszthetőségének az alapjai

1.) Mész-mentesség

Sarkalatos tény – melyet minden áfonyával foglalkozó forrás említ és előrevesz – hogy az áfonya „mész-kerülő”, csakis a savanyú talajokon termeszthető sikerrel. A termeszthetősége szempontjából tehát ennek a momentumnak a megértése, valamint ezen feltételek biztosításának a módjai a legszükségesebb ismeretek.

A Földöntörténete hosszú, mai geológiai-arculata elnyeréséhez vezető útja során, a kémiai-elemek szóródását/szétterülését illetően – kalcium (Ca) tekintetében [amely talajainkban túlnyomórészt mész (CaCO3) formájában van jelen] olyan tájegységek jöttek létre, amelyek vagy bővelkednek illetőleg ellátottak mésszel, vagy éppenséggel mészben hiányosnak tekinthetők. Így, a mész-hiányos területek mintegy automatikusan biztosítják az áfonya vadon-terjedésének a lehetőségét (pl. Skandinávia; és a mérsékeltebb tundra-övezet), míg a mészben-bővelkedő területeken az áfonya nem képes megvetni a lábát.*

* Helyette viszont virul ott minden más; ugyanis a növények és a gyümölcsfák zöme mészigényes, többük kifejezetten mész-kedvelő. (A mandula akár 20% fölötti karbonátos-meszet is tolerál, de a szelídgesztenye kivételével minden egyéb honos gyümölcsfajtánk kívánja a meszet, megsínyli a mész-hiányt.)

Magyarországon relatíve kevés a kifejezetten mész-mentes talaj: a Soproni-, Kőszegi-, Hansági-, Nagymarosi-, és némely Zempléni-régióban, valamint a Somogyszob-Iharosberény tájéki homokvidéken találhatók összefüggő-területek. E vidékeken sikerrel próbálkozhat bárki a kertjében áfonyával,* esetleg kevéske tőzeges-talajjavító bedolgozásával emelve a talaj humusz-szintjét – feltéve hogy elkerüli a feledett építkezési-meszesgödrök helyét.

* Valójában ezen vidékek mezőgazdaságának egyenesen a nagybani átállását kellene fontolgatni: kihasználni az adott természeti-potenciált, mely tálcán kínálja a másutt csak nehézkesen elérhetőt. – Feladva egyúttal azon növényi-kultúrák erőltetését ott, amelyek egyike sem lehet sohasem rentábilis, éppen a talaj mész-hiányos volta miatt.[1]

Hazánk többi vidékén – azaz Magyarország területének a zömén – a sikeres áfonya-termesztés biztosítása bizonyos előfeltételek megteremtését kívánja.

Fontos eloszlatnom azt a hiedelmet – amit többnyire a viszonteladók hintenek portékáik elé útravalóként – hogy „elegendő lesz egy 50*50*50 cm gödörbe „erdei-földet” hordani”, netán ugyanezzel a talajt mindössze 1:1 arányban keverve visszatölteni, s máris ültethető oda az áfonya. Meglehet hogy kedvezően alakul a telepítés utáni első időszak; azonban, amint a gyökerek kijjebb merészkednek, elindulhat a levél-sárgulás, a növekedés stagnálása, a sorvadó önfelszámolódás.*

* Az eljárást magam is kipróbáltam. Az „erdei-föld” szerepét a felhagyott TSz-telepről hozatott réges-régi marhatrágya töltötte be, amihez még bőven adagoltam fenyőgally-aprítékot és a róla lepergett tűlevelet is. Gondosan összekevertem ezeket a kiásott földdel, s ezzel töltöttem fel a kb. 2*1 m alapterületű 80 cm mély gödröt. A próbaképpen bele-ültetett kék-áfonya 3 évig bírta: ezalatt szinte semmit nem fejlődött; levelei a kora-tavaszi zsendülés után csaknem azonnal sárgásba váltottak. Mikor azután kíváncsian kiemeltem a tövet, az eredeti földlabdán túli gyökérnövekedést praktikusan nem találtam – ami mindent megmagyaráz.

Bármilyen kevésnek tűnik is a mész-tartalom a proponált „talaj-hígítás” után, az még mindig elegendő lehet ahhoz hogy a stabil megeredés (de a fenntartható termelés egész biztosan) meghiúsuljon.

Az ok pedig a következő: Az áfonya gyökerei (fajtára való tekintet nélkül) szimbiózisban élnek olyan talajlakó mikroorganizmusokkal, amelyek csak szűk pH-tartományban életképesek. Kék-áfonyánál ez pH=5,5 körüli érték. [A szimbiózis itt oly erős, hogy az áfonya tápanyag-felvétele önállóan nem is működik, csakis a mikroorganizmusok láncba-állításával képes erre.] A mész pedig lúgos hidrolízisével [CaCO3 + 2H2O = Ca(OH)2 (erős-bázis) + H2CO3 gyenge-sav)] mindig bázikus, azaz 12>pH>7 értéket produkál. A szükséges pH értéket egyébként maguk a szimbióta mikroorganizmusok igyekeznek finomabb-hangolással beállítani (saját élettevékenységeik váladékával) – hacsak az optimális pH megteremtéséig ezen erőfeszítésbe bele nem pusztulnak. Ebbe a törekvésükbe zavar bele a mész említett lúgos-hidrolízise, amely még viszonylag alacsony talaj-mész koncentráció esetén is akkora puffer-kapacitást generál az általa keltett bázikus pH érték körül, amelyet a gyökerek körül termelődő váladék (ha egyáltalán elindul a képződése) nem képes volumenében időben semlegesíteni, hogy általa eltolja a talaj pH értékét a gyökér-szimbióták számára életben-maradást garantáló tartomány felé. Már amiatt is kudarcra ítélt ez a közömbösítés, mert a váladékokkal (a humusz ill. a szimbiózis rendelkezésére álló szénvegyületeiből, mint alapanyagokból) kizárólag szerves-savak termelődnek, melyek savasságát-adó karboxil-csoport (‑COOH) éppúgy gyenge-savként viselkedik mint a mészből a hidrolízissel képződött Ca(OH)2‑t ineffekíve semlegesítő H2CO3 eredeti-partner.[2]

Mindez egyben a következő rébuszra is kielégítő magyarázatot ad: Miként lehetséges az, hogy az étrendi-adatok szerint az áfonya jelentős mennyiségű kalciumot tartalmaz[3], miközben maga a növény mész-kerülő? Ehhez a kulcsot az kínálja, hogy az áfonya életében nem a Ca a probléma, hanem a lúgosan-hidrolizáló CaCO3. No de akkor hogyan kerül az áfonya gyümölcsébe a kalcium?

Két lehetőséget említek. Az egyiket maga a Föld légköre intézi: az állandóan jelenlevő (és megújuló) szállópor kiülepedése mindig biztosítja a szükséges minimális Ca utánpótlást (is). A másik a savanyú kalcium-sók esete: sem a gipsz (CaSO4) sem a „szuperfoszfát” (már ami a Ca3(PO4)2 komponensét illeti) nem hidrolizál lúgosan. Nem túlzott-mértékű jelenlétük tehát szolgálhatja akadályozás nélkül az áfonya kalcium-felvételét. (Egy harmadik faktorról pedig a tőzeg tárgyalásánál szólok.)

2.) Speciális termesztő-közeg

A másik, éppoly fontos feltétel az áfonya (pontosabban az életét/tápanyagcseréjét biztosító szimbióta-mikroorganizmusok) számára a talaj jó oxigén-ellátottsága. Enélkül az áfonya gyökér-szimbiótái lassanként megfulladnának. Ilyesmi részint a túlzottan tömör talajok esetén (nehéz agyagtalaj), részint huzamosabb vízborítás hatására állhat elő. Ezekből adódik, hogy a legkedvezőbb talajfajta az áfonyák számára a tőzeges.[4] Ez ugyanis nemcsak

i) tápanyagot szolgáltat (szinte időtlen-időkre, benne a korhadó-növények által előzőleg szöveteikbe-épített és jobbára szerves-kötésben – un. kelát-formájában – levő Ca-forrással és egyéb nyomelemekkel egyetemben),

ii) de levegős is: a humusz-anyagok makro-molekuláris felépítése gigászi továbbszerveződéséből adódó struktúra-tartó volta miatt, a tőzeg még jelentős vízborítás esetén is őriz üregeiben némi oxigént (miáltal könnyebben túlélhető az időleges elárasztás),

iii) s ugyanezen struktúra hallatlanul jó vízgazdálkodású: bővelkedik olyan funkciós-csoportú lokációban, melyek sokasága biztosítéka a csapadékkal/öntözéssel odakerülő víz tartósabb retenciójának* (mely viszont segíti a túlélést az aszályosabb-periódusokban).

* A víz aktív visszatartása (retenciója) a közepes energia-szintű, tehát viszonylag könnyen képződő és felbomló, un. Hidrogén-hidak képződéséből adódik, melyek a humusz funkciós-csoportjai és a dipoláris vízmolekulák között jönnek létre.[5]

Köznapibb nyelven: a tőzeges-talaj egyszerre jó víz- és oxigén-gazdálkodású, miközben önmaga koncentrált tápanyagforrás.

III.) A megosztandó tapasztalat

Miután 4-5 évnyi kísérletezés elfolyt azzal hogy a fentebb jelzett egyszerűsítő útmutatások mentén próbálkoztam (teljeséggel eredménytelenül), a vázolt kémiai-evidenciák átgondolását követően az alább-részletezett elrendezés megvalósítása hozott valódi sikerélményt, melynek tartós voltát az azóta eltelt 6 év beállt viszonyai garantálni tűnnek.*

* Fontos korrekciókat jelzek majd, az összegyűlt tapasztalatok tükrében, V.) alatt.

1. ábra

1.) Izolált termesztő-terület kialakítása szükséges

Mivel a legtöbb kék-áfonya bokor térigénye 1x1 m körüli, így ugyanekkora területre „beszorítva” azt viszonylag hosszú idő alatt sem fogja „kinőni”. Hozzávéve ehhez hogy az oxigén-bőséget igénylő gyökérzet nemigen hatol 50 cm-nél mélyebbre, a telepítendő bokrok számára 3 db 2 m hosszú,1 m széles, 70-90 cm mélységű gödröt készítettem [1. ábra: Előkészületek a)]. A nagyobb mélységek azt szolgálják, hogy a felénk ritka de esetleg heves csapadék (számításba véve a tetőfelületről odacsorgót is) se áraszthassa el teljesen a gyökérzónát, viszont adva legyen általa a víz-tartalékolás is. A határoló-falak hagyományos kisméretű-téglából (cement-habarccsal rakva, víz-elvezető lukakkal megfúrva) illetve öntött-betonból készültek; a gödör alja pedig dróthálóval-rögzített kőzetgyapot-tábla volt az először-elkészített Déli-fekvésű 1. és 2. gödrök [1. ábra: Előkészületek c)] esetében, míg 10 mm átmérőjű lukakkal rendelkező öntött-beton az 1 évvel később készített Keleti-fekvésű 3. gödörben. Az előbbivel az volt a tapasztalat, hogy a vakondok és egyéb földlakók a lágy borítást alulról megbolygatva lokális talajkeveredést idéztek elő – amibe azért a viszonylag-nagy növény nem pusztul bele, hiszen a gyökerei képesek elkerülni ezekez a zónákat úgy hogy marad még számukra elegendő élettér. A beton-aljzatú gödörnél effélével nem kell számolni: a helyesen méretezett lukak elegendő kontrollt adnak a vízforgalomnak, s amellett nem zárják ki a kisebb rovarok és giliszták beköltözését sem.

2.) A termesztő-közeg kialakítása

Fentebb már említve lett, hogy a gödör feltöltéséhez legcélszerűbb anyag a tőzeg lenne. Ehhez két megfontolást tennék.

·     Először: a piacos portéka meglehetősen drága. Egy 250 literes zsák Balti-tőzeg ~7 ezer Ft volt, 2010-ben. A jelzett nagyságú gödörhöz ebből minimum 6 zsáknyi kellene. A kapcsolódó 42 ezer Ft beruházási-tétel (pusztán ehhez a lépéshez) eléggé visszariasztó.

·     Másodszor: Nem vall igazán ökológiai-szemléletre az, ha máshonnan származó készletek kifosztására alapító tevékenységek bátorítására magunk is ilyen termékek nagybani-vevői lennénk. Ugyanis azoknak a tőzeg-telepeknek (melyek egyébiránt rendkívül lassan képződtek) van az ottani természeti-környezetben stabilizáló szerepe. [Hazai viszonylatból ismert (bár érdemben nem feldolgozott) a Hanság lecsapolásának és tőzege elherdálásának a következményei.]

Mindkét aggodalom kikerülhető az alternatív módszerrel: tőzeg-jellegű anyag ugyanis házilagosan is előállítható. A legkülönfélébb mezőgazdasági-eredetű szerves-anyag komposztálásából (föld hozzáadása nélkül!) keletkező termék ugyanis gyakorlatilag éppolyan alap-paraméterekkel bír mint maga a tőzeg. Nem is csoda, hiszen formálisan szerkezet-azonosnak vehetők. Az alapvető különbség köztük a keletkezésük módjában van: míg a természetes tőzeg vízborítás alatt elhaló növényekből készül (s az anaerob folyamatok miatt akár ezer-évekig is elhúzódhat), addig a növényi-részek komposztálódása gyors, hiszen aerob körülmények közt vezetett folyamat (amely praktikusan 1 év alatt közel teljessé tehető: felszíni és termofil körülmények közt). Feleslegessé váló illetve halmozódó növényi-részek pedig minden mezőgazdasági-környezetben adódnak. Ezek előrelátó tervezett-komposztálásával ingyen, a Természetet másutt nem-háborító módon, maradó/elviendő szemetet nem generálva, képződik a helyszínen (azaz távolsági-szállítást sem igényel) az áfonyás-gödör töltéséhez szükséges nagyobb mennyiségű komposzt is. Amennyiben ebbe a gyakorlatba valaki beleilleszti a közcsatornázást és követő művi-szennyvíztisztítást a Vízgazda-rendszer részeként egyaránt kiváltó Alomszék-használat gyakorlatát is, úgy nemcsak ezen elrendezés által biztosított és előállt kedvező ökológiai következményekkel él messzemenő-összhangban, hanem tápanyagokban is gazdagabb táptalajhoz juttatja a telepítendő áfonyát – de praktikusan minden más növényt is.

Nálam a komposzt kiinduló alapanyagai a következők voltak: kaszált fű (saját területről), kötözött szalmabála (mélyalmos disznótartást végző gazdától), fűrészpor (a helyi Fatelepről), ágnyesedék (gyümölcsfáim metszéséből), felszámolt fenyőfák (a szomszédságból, karácsonyiak is: gally-apríték és tűlevél egyaránt). A fagymentes periódusban 2-3 ízben ásóvillával megforgatva, 1 év után ültetésre érettnek ítéltem.* Jelenleg 3 db áfonyás-gödröm van: 2 déli és egy keleti tájolású.

* Meg kell még jegyezzem:

A) A gyors érést követő beültetés után még 3-4 évig folyamatos felszín-roskadást tapasztaltam; ezért utántöltő anyag jó ha folyamatosan kézre-áll. A hosszabb ideig eltartó roskadás mögött két tényező állhat.

1.) A gödör mélyén lassúbbak a komposzt-érési folyamatok, mint föld-felszíni kupacozás esetén. (A szokásos termofil-fázisra utaló effektív hő-fejlődést nem is igen észleltem; az un. mezofil-körülmények közt pedig lassúbbak a zajló reakciók [éppen az alacsonyabb hőmérsékletből adódóan], így a folyamat teljessé válása lényegesen több időt kíván.)

2.) A cellulóz és hemi-cellulóz tartalmú alkotók gyorsabb átalakulása mellett a lignin-tartalmú részek nagyobb állandósággal bírnak. Márpedig a ligninben gazdag fa-aprítékot és ág-nyesedéket bőségesen adagoltam a töltéskor, leginkább a gödör aljára.

B.) Magát a felszíni-rátöltést még nyers-komponensek adagolása esetén is tolerálta a kékáfonya nagyobb bokra.

3.) Eredmények

2. ábra

A kertészeti-árudákból beszerezhető legkisebb áfonyaképlet is a 2. évben bokronként már szűk 1 kg termést adott. Az első 2 fajtám Duke és Réka volt; az eddigi csúcstermés Ʃ~15 kg/év, az átlagos ~8 kg/év a 2 bokorról. Egyetlen kihagyó-év volt (6 év alatt): 2018. év március 1. hajnalán -26oC fagy szorításában a virágrügyek nagymértékben megsérültek. Ebben az évben ~3 kg bogyótermés jött össze. A kék-áfonyák fejlődését a 1.- 3. ábrák képösszeállításai demonstrálják.

3. ábra

4.) Fél-sikerek, sikertelenségek

Szólnom kell azonban a sikertelenségekről is. Legfőképpen amiatt, hogy más ne ismételgesse feleslegesen a hibákat. Ugyanezen gödrökben és töltéssel próbálkoztam vörösáfonyával és tőzegáfonyával (Cranberry) is. Tapasztalataim ezek körül az alábbiak:

a) Egyazon gödörben bármiféle párosítás a 3 féle áfonya-fajtából nem vezet sikerre: az egyik dominál, a másik pusztul.

i) Két kék-áfonya tő közé telepített vörösáfonya tő már a telepítés évének a végére kipusztult. [Ld. 1. ábra Telepítés a) vs. c).] A dolog hátteréről ekként gondolkodom:

Ha a talaj megfelelő vagy beállt a kékáfonya optimumához szükséges ~5,5 körüli pH értékre, akkor az nem elég savanyú sem a vörös- sem a tőzeg-áfonyának. Ezeknek ugyanis pH~4-4,5 lenne az igényük, ami viszont (a pH definíció logaritmikus volta miatt) 10‑15‑ször nagyobb hidrogén-ion koncentrációt kívánna. S a faj-specifikus gyökér-szimbióta mikroorganizmusok ekkora különbségre már halálosan érzékenyek lehetnek.

Ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy induláskor egy „köztes” pH-érték esetén ugyan mindkét növény kezdetben megél, ám a sokkal dinamikusabban teret-foglaló, végül csaknem 10-szer akkorára terebélyesedő kék-áfonya bokor hatalmasabb gyökérzete (a termelődő váladékával) a kis puffer-kapacitású tőzeg-szerű talaj pH-ját egyre inkább a maga optimum-értéke felé változtatja, akkor érthetővé válik a közelségébe telepített vörös-áfonya lassanként megmutatkozó elgyengülése.

ii) A nagyjából azonos pH igényű vörös- és tőzeg-áfonya sem tudta egymással megosztani a közös teret. Próbálkozásaim itt rendre azzal végződtek, hogy a cranberry elnyomta a vörös-áfonyát. Az emögött álló természetes ok itt az lehet, hogy míg a vörösáfonya (mint erdei aljnövény) legalábbis félárnyékot követel, addig a cranberry az éréshez igényli a minél teljesebb benapozottságot. [Mivel ezirányú kísérletem éppen egy déli-tájolású termőfelületen történt, a cranberry lett a dominánsként túlélő.]

b) A cranberry termesztésbe invesztált 6 évem [2013-2018] azonban a szétválasztás után sem járt kielégítő eredménnyel. [Képes illusztráció: 4. ábra.] Igaz, az ígéretes, legbővebben virágzó évben, éppen a termés-kötődés periódusában váratlan és heves jégeső munkált. A hosszabbtávú megfigyelés mindenesetre az alábbiakra irányította a figyelmet:

i) A nyári klíma (dél-Fejérben, ezidőtájt) túlontúl meleg a jóval északibb tájakról ideszármaztatott növény számára.

Igazi, természetes otthona pl. Kanada területén van, a jégkorszak gleccserei által lecsupaszított sziklás-aljzatú sekély-tavakban felhalmozódott tőzeglápon. – Ami miatt a nálam alkalmazott „beton-gödör” nem túlzott elrugaszkodás az ottani természet utánzásától.

ii) A mesterséges (zöld-hálós) nap-közi árnyékolás sem segített ezt tompítani; a bogyó érleléséhez ugyanis szükséges a direkt fénysugárzás.

Az árnyékoló-háló felhúzása-leengedése (a fény-viszonyoktól függően néha naponta többször is) nem túl komfortos elrendezés, ha más dolga is akad az embernek.

iii) A nyár előrehaladtával minden további évben kifejezettebbnek tűnt a tavasz-kezdetén még üde és haragoszöld levelek sárgulása-elhalása az idény folyamán.

A túlzott-melegből adódó és nap-égésre is magyarázható levél-elhalás jelensége mögött állhat azonban okként az is, hogy a szokatlan meleg és a lokális csapadék-hiány egyidejű fellépése miatti öntözési-kényszert (egyéb híján) vezetékes-vízzel oldottam meg. Ennek a Ca tartalma pedig nálunk ~50 mg/l, éspedig az áfonyákra nézve „káros” Ca-karbonát/hidrokarbonát formájában. De belejátszhat a negatívumokba a vezetékes-víz (készen-kapott) klórozottsága is: a szabad klór (és az azzal ekvivalens oxidatív-hatású hipoklorit) eleve roncsoló-hatású, de még ezek klorid-ionná szelídült hányada sem különösebben kívánatos, kiváltképp nem ha halmozódik a dózis.

Megfontolandó, hogy mindkét kémiai-jellegű nemkívánatos effektus eliminálható lehetne ha esővízzel történne az öntözés. Ennek gyűjtése pedig szintúgy további érv a Vízgazda-rendszerrel élés mellett: ide éppenséggel a „Teleső[6] része szolgálna.]

c) A vörösáfonya tartása sem adott eddig kielégítő sikerélményt (ugyanezen 6-éves periódus alatt). [Képes illusztráció: 5. ábra.] Miután kiderült hogy önálló területet igényel, abba a [keleti‑fekvésű, 3.] gödör ágyásába helyeztem, ahol a ház délután ráeső árnyéka miatt a legkevesebb volt a kánikulai nap direkt-dózisa. Mégis, a frissen beszerzett palánták – a tavaszi 1-2 hónapnyi bátorítóan terjeszkedő meglombosodásuk után – még ugyanezen év őszén jelentős részben részleges/teljes tőpusztulást mutattak, de a túlélő tövek fejlődése is inkább csak stagnáló semmint dinamikus volt. Racionálisan 2 tényező jöhetett számításba:

i) Mégsem elegendő a kánikulával járó besugárzási-stresszt pusztán az idő arányában csökkenteni; szükséges lehet a valódi „sétáló-árnyék” folyamatos tompító-hatása.

ii) Ennek a gödörnek a töltő-anyaga még nem volt teljesen átérett/morzsalékos. A kisebb-termetű vörösáfonya delikátabb gyökérzetének ez lehet hogy túl nehéz feladatot adott.

Ehhez járulhattak súlyosbítólag a felszín-megroskadások miatti friss-anyag rátöltések, hiszen amit a nagyobb-termetű kék-áfonya még (ideig-óráig) elviselt, a gyökérnyak eltemetődés hasonló-mértéke a jóval apróbb-termetű vörösáfonyának már sok lehetett.

A kipusztult vörösáfonya tövek helyére [pl. 5. ábra c) bekarikázott tő] – az utántöltéssel is megroskadt ágyást ásóvillával előbb átforgatva – újabb hasonló egyedeket telepítettem [5. ábra d) vízszintes-nyilakkal jelzettek], illetve még ép-állapotú leválasztott-sarjakat helyeztem át a gödör más környezetébe [5. ábra c) és d) függőleges nyilakkal jelzettek]. Sajnos, ezek zöme is előbb-utóbb a már jelzett sorsra jutott.

2019 tavaszán, a vörösáfonya 3. gödörbeli felszámolását követően, ugyanoda 2 db új-beszerzésű kék-áfonyát ültettem. Azzal a célzattal, hogy az összességében kevesebb kapott napos-órák alapján a beérésüket itt némileg késleltessem, széthúzva ezáltal a kertemben lelhető kék-áfonyák szüretidejét.

4. ábra

5. ábra

IV.) Konklúzió

Ø Kékáfonya a leírt módon hazánk-szerte sikeresen termeszthető, éspedig biokultúrás módon ill. védjeggyel.

Ø Vörösáfonyával folytatni kellene a kísérletezést, figyelembe véve az említett buktatókat.

Ø A cranberry termesztése sem lehet reménytelen, de részint az ország hűvösebb helyeit kell neki megkeresni, s az elenyésző mész-tartalmú felszíni-vizekre illetve az esővízre alapozni a szükséges vízellátását.

Fentieket rögzítettem 2019. július 1-én.

Azonban lennének még:

V.) További megfontolások

Volt ezután még néhány észlelés, tevékenység, végül következtetés, a 2019-2020. évek során. Mivel ezek közt voltak olyanok amelyek borító kihatással bírtak a már sikeres tevékenységre, de olyanok is amelyek a megtapasztalt sikertelenségek leküzdéséhez is új reményt adhatnak, fontosnak tartom mindezeket is közre adni.

1. Észlelés: süllyedés

Az 1. és 2. (déli-fekvésű) gödrökben a talajfelszín az évek alatt már annyira megsüllyedt, hogy a helyreállítás egyéb módjait kellett latolgassam. [A megsüllyedő felszín magasságának a korrigálása pusztán további rátöltéssel (akár friss, akár tőzegessé-érlelt anyaggal) mind mélyebbre temeti az áfonya-bokor már kialakult gyökérzetét, amely tehát a felszín-közeli, levegősebb-talajszintet kívánó növény számára kedvezőtlen.]

2. Észlelés: elhalás

A 2. gödörben levő két termetes kék-áfonya bokor közül a Duke (amely a Réka fajtánál erőteljesebb ágazatú) vesszői a csúcsoktól az alapjukig visszahaladóan, fokozatosan és egyenként ugyan, de száradásnak indultak [2019. juniustól]; 2019. őszére az egész bokor az enyészeté lett. Hasonló elhalási-jelenség – jóval kisebb-mértékű ugyan: csupán egyes vesszők szártagjaira kiterjedően – megfigyelhető volt a némileg kisebb, elágazóbb ágrendszerű Réka bokrán is. [Ebben az évben az össztermés is mindössze 5-6 kg-ra redukálódott, amelyből a Duke részesedése minimális volt, s a Réka utószezonja is elaprózódó termést mutatott.]

3. Észlelés: máskülönben „minden rendben”

Mindeközben szépen zsendültek és zöldültek az újonnan beszerzett apró, 2019. március 20‑án ültetett földlabdás kék-áfonya tövek: Bluecrop és Patriot fajták a felszámolt tőzegáfonya 1. gödrében, Bluejay és Goldtraube fajták pedig a vörösáfonya helyén a 3. (keleti-fekvésű) gödörben. Szinte mind megfelelően fejlődött [a Goldtraube kivételével, amelynek a levelei némileg aprók maradtak és pödröttekké váltak.]; amelyik növényke virágrüggyel érkezett, az a termést is szépen kihordta. [Bár a tövek erősbödésének a dinamizmusa ezúttal alatta maradt a déli-fekvésű gödörben végzett 2013. év kísérleti tapasztalataimnak. (Párhuzamos-erejű bizonyíték és magyarázat a 4. Észlelés alatt.)]

1. Következtetés: vizsgálandó az 1. és 2. gödrök alja

Mivel mind a három gödörben, csaknem azonos töltésű földben azonos pH igényű növények voltak ugyanebben az évben, a talaj aktuális pH értékével nem lehetett alapvetően baj. A 2. gödörben termetesre-nőtt többéves áfonyabokrokon mutatkozó ágszáradás mögött tehát más okot kell keresni. A gyökérnyak egyre mélyebbre kerülése (a fokozatos/halmozódó ráhordások miatt) lehet az egyik ok; a másik pedig abban lehet keresendő hogy kialakításuknál fogva a kőzetgyapot-aljú 1. és 2. gödör lefelé praktikusan nyitottnak tekinthető. Akár így akár úgy, az egyik bokor kipusztulása és a másik legyöngülése megadta a lökést a kivizsgáláshoz: mi is a helyzet a gödör alján?

1. Tevékenység: aljzat-csere

Mivel a helyzet kivizsgálásán túl annak orvoslása is tervbe lett véve, a ritka kényszer-beavatkozás nagyobb-volumenű munkája okán az 1. gödörbe 2019. tavaszán frissen telepített 2 db növényke a munkálatok áldozatává lett.

Valójában még előbb. Miután kielégítő eredésüket és fejlődésüket 2019. május végéig regisztráltam, meghagytam a gödörben mellettük fejlődő (speciális: „zebra”) paradicsom-keléseket, melyek azután hatalmasra nőve vödörszám ontották egészséges termésüket, így nem volt szívem felszámolni ezeket. Éreztem persze, hogy a fényt nem-kapó áfonya-csemeték ezt meg fogják sínyleni, de ekkor már alaposan benne jártunk abban a júliusban, amikor a Duke bokor fokozatosan előrehaladó pusztulása amúgyis előrevetítette a gödrök aljának az időszerű rendezését.

Az 1. gödör kiürítésekor (műanyag-fóliára pakolva a tartalmát, hogy majd a visszatöltéskor se keveredjen hozzá mész-tartalmú ásványi-talaj) valóban észlelhető volt hogy a kőzetgyapot izolációjára tervezett talajréteg-elhatárolás nem hatékony. Effektív talaj-átkeveredéseket találtam (földlakók behatolására utalót; az ásványi talajrögöktől lehetőség szerint szabadultam); a kőzetgyapot az évek alatt jelentéktelen-vastagságúra nyomódott össze; a közeli szőlő [ld. 1. ábra Előkészületek c)] gyökerei pedig áthatoltak a vizes-vattaszerűvé vált kőzetgyapoton és feljöttek a gödör tőzeges-talajába. (Érthető is: az áfonyák rendszeresebb öntözéséből adódóan állandósuló vízbőség vonzotta az élelmes növény gyökereit.) Kitisztítás után a gödör alját szilárd és összefüggő, merev-burkolattal láttam el. (Ez ~6 cm vastag öntött-betonnal ill. cement-habarcsba ágyazott kisméretű tömör-téglákkal történt, amelybe ~1cm vastag mogyoró-vessző pöcköket tűzdeltem, s ezeket a kötést követően teljes-hosszukba átfúrtam – ezzel biztosítva utat a fölös-víz elvezetéséhez.) A talaj visszatöltésének a részleteit – minthogy az közös mozzanatokkal bírt több gödör esetében is – a 2. Tevékenység alatt írom le.

A 2. gödör kiürítése hasonlóan ment, tapasztalva itt is a közeli szőlő gyökereinek az erőteljes behatolását. Azt hogy ez zavarta-e a gödörbeli Duke és Réka bokrok életműködését, ennyiből meg nem mondható. Az viszont egészen biztos, hogy a mélyebbre-kerülés nem tett jót nekik. A gyökérnyak effektív eltemetődésén túl ugyanis, mindkét bokor kifejlett gyökér-zónája elérhető közelségébe került az alanti mészben-gazdag ásványi-talaj, melybe az áfonyák újabb gyökereinek a behatolásait a vékonyra összenyomódott és állandóan-nedves kőzetgyapot semmiben nem gátolta. [Mi több: a kőzetgyapot maga inert anyag – ezáltal a pH-ja bármilyen értékre igen-könnyen beáll (már amiatt is mert nincs víz-oldható komponense, s így sehonnan sem adódik puffer-kapacitása sem) – így szinte invitálja az áfonya gyökereinek a beléje-hatolást; amely rétegen túl viszont már ott a halálos (pH-jú) csapda.] Észlelés szerint is mindkét áfonya-bokor gyökerei jelentős-mértékben behatoltak a számukra kedvezőtlen pH-jú ásványi altalajba, ami már önmagában is kielégítően magyarázza a levélsárgulással induló folyamatos ágsorvadások előrehaladtát ebben az évben. A legyengült de még menthetőnek ítélt Réka tövet (gyökereit megkurtítva és visszametszve) átültettem innen a már szilárd-aljzatú és közben kellően feltöltött 1. gödörbe. A 2. gödör aljzat-kialakítása és a gödör töltése éppen úgy történt mint az 1. gödörnél.

Ezek a munkálatok 2019.11.14. és 2019.12.20. között zajlottak.

2. Tevékenység: visszatöltés szaporítással

Az immár fix aljzati-struktúrával bíró 1. és 2. gödrök feltöltése a saját kitermelt anyagukkal történt, melyhez adalékként rétegesen hozzá lett keverve jelentős-mennyiségű szárazon-letermelt kukoricaszár (felszecskázott formában), valamint félig-érett szalmás lóganéj (mindkét nyersanyag a szomszédságból lett beszerezve). Az össze- és át-érést segítő adalék az Alomszék-használat mellett adódó fölöslegben-termelődő vizelet volt – ami egyben a N+P tápanyag-feltöltést is magával hozza. [Talaj-szaporítás a 3. gödörben is történt: részletei a 4. Észlelés 2. felében.] (A növények beültetése az elemi-szabályok követésével történt.)

4. Észlelés: mégis pusztulás

Az 1. gödörbe áttelepített idős és legyengült Réka tő túlélte a viszontagságokat, és 2020. tavaszán rendesen nyitott majd virágzott. Telepítettem mellé egy tő fekete-áfonya palántát is, amely szintén gyönyörűen bontogatta fehér virágait.

Régi vágyam volt a bőtermő kék-áfonyák mellé a festő-levű fekete-áfonyát is beszerezni, amely ugyan kevesebbet terem, és a környezeti-toleranciája is kisebb lehet. (Ami a pH igényét illeti, az azonos a kék-áfonyáéval.) 2020. elején végre sikerült a beszerzése.

Amint azonban a fekete-áfonya növényke hajtásai a dupla-hosszúságúra növekedtek, megindult a vesszőin a lankadással kezdődő levél-elfeketedés, majd az asszimiláló-felület vesztésével a virágszirmok kókadása, feketedése és elhullajtása is [ld. 3. ábra f)]. Először az öntözővíz levelekre kerülését (mint „perzselést”) gondoltam felelősnek az előidézett károkért, ezért a kezdeti szimptóma első észlelése után ritkábban és körültekintőbben végeztem a víz pótlását. A tő pusztulása azonban megállíthatatlan volt.

A mellette levő, átültetett több-éves Réka bokor levelei szintén kevésbé voltak mély-zöldek annál amit már évek óta megszoktam tőle, viszont kihordta még a termésének a zömét. Utána viszont, szép lassan, ugyanolyan tüneti-fázisokon átmenve mint 1 évvel korábban a Duke bokra, 2020. augusztus végére ez a tő is kipusztult.

Még váratlanabb volt az ami a 3. (keleti-fekvésű) gödörben történt. Ez a gödör ugyan már a készítésekor fix-aljzatú volt (és a kísérleti-céllal 2013-ban bele-telepített alacsony-termetű [és azzal arányosan kisebb-gyökérzetű] vörösáfonya igényéhez képest szükségtelenül is mély: ~90 cm), ám a talajfelszín megroskadása miatt itt is célszerűnek látszott a töltés megszaporítása. Ez a gödörbeli 2 db 1-éves kék-áfonya tő földlabdás kiemelését jelentette [ami még mindig csak 1-2 dm3 nagyságú volt!], amit a gödör tartalma felső-felének a kiszedése követett. A visszatöltéskor a talaj-szaporítás anyagai és műveletei, valamint a tövek visszaültetése azonosak voltak a 2. Tevékenység alatt már leírtakkal. Ezen 2019. decemberében végrehajtott beavatkozás után, váratlanul, a 2020. évben mindkét relatíve apró bokor ugyanarra a sorsra jutott mint az 1. gödörben debütáló fekete-áfonya – bár a gyengülésük lefolyása vontatottabb volt: a növénykék csak augusztus végére adták fel a küzdelmet.

2. Következtetés: átgondolatlanságból adódó talaj-közeg pH emelkedés

Viszonylag hosszú fejtörést igényelt amíg a felfordulás hátterét minden észlelt mozaikkal összhangba sikerült hoznom, holott a kiváltó ok világos és egyszerű. Mindhárom gödörbe jócskán került vizelet is lótrágya is (ebből több púpozott-talicskányi is, gödrönként és szintenként), s mindkét adalék pH értéke nemcsak 7 fölötti, de ez a frissen megszaporított talaj a bennük-levő NH3 és amin-vegyületek mennyiségével arányos puffer-kapacitással is bír. Tehát, ebben a megváltoztatott közegben minden áfonya küzdött derekasan az életéért – de a bukásuk elkerülhetetlen volt. Ugyanis a távlatos-célokkal adalékolt említett tápanyagforrások lúgos-kémhatású komponensei túlsúlyba kerültek ezáltal, olyannyira hogy az áfonyák gyökér-szimbiótái által termelt csekélyebb-mennyiségű váladék azok hatását már képtelen hatékonyan semlegesíteni.

Ez a szerencsétlen malőr ugyanakkor visszamenőleg is rávilágított arra, hogy a vörösáfonya-kísérleteim sikertelensége mögött is ugyanez az ok húzódhat, nem pedig a félárnyékosság inadekvát biztosítása. Ugyanis, a 3. gödör volt az első, ahol a (relatíve friss-állapotú) 2012-ben betöltött anyagnak mind az érlelését mind a tápanyaggal való feltöltését folyamatos vizelet-belöttyintéssel igyekeztem előmozdítani. Az is igaz ugyanakkor, hogy még a vörösáfonyák 2013. évi beültetése előtt alaposan átforgattam ásóvillával a töltet felső 30-40 cm-ét, valamint hogy a 2012. ősz folyamán bele-juttatott vizelet nem-jelentéktelen alámosódásával is számolhatunk a tetőről a gödörbe-csurgó bőséges téli-tavaszi csapadék által. Mindez egyszerre képes magyarázni hogy

i) a pH~4,5 környezetet kívánó vörösáfonya stagnálóan ugyan de évekig megélt ebben a gödörben,

ii) a felszámolásukat követően, 2019. tavaszán ugyanoda telepített pH~5,5 környezetet kívánó kék-áfonya palánták már könnyebben vették ugyanezt az akadályt [kihordták a termést már az 1. évben],

iii) ám ezen kék-áfonyák 1-éves korukra jóval szerényebb fejlődést produkáltak [ld. 4. Észlelés] mint az várható lett volna a 2013. évi 2. gödörbeli tapasztalatok alapján [bár ebben közrejátszhatott – a 3. gödör árnyékosabb pozíciójából következően – az asszimilációért felelős nap-dózis lecsökkenése is],

iv) a 2019. decemberében beadagolt nagymennyiségű szalmás lóganéj NH3 és amin-komponensei ezúttal nem mosódtak kellően alá a követő csapadék-szegény télen-tavaszon, amit már a visszaültetett kék-áfonyák is megsínylettek.

3. Tevékenység: semlegesítés+érlelés

Módot kellett tehát találjak a kialakítandó talaj pH értékének az ellenőrzéssel egybekötött csökkentésére, miközben a beadalékolt anyagok utóérése lefolyását is szem előtt tartva további beadagolásokat is végeztem, azon célból hogy a később előálló talajszint-süllyedést már ne kelljen utólagos rá-temetésekkel korrigálnom.

A 2020. július-augusztus időszak alatt a gödrökbe juttatott adalékok:

·     apróra-szecskázott metszési-ágnyesedék valamint korábbi fenyő-feldolgozásból visszamaradt száraz tűlevél volt. [Mindkét adalék lassan-bomló anyag (a bennük-levő tápanyagok/mikroelemek feltáródása tehát hosszú-időre szükségtelenné teszi azok utánpótlását); az előbbi magas lignin-tartalommal]

Majd ezt követte 2020. októbere folyamán:

·     bontott/tépett szalmabálák anyaga [magas cellulóztartalom: gyorsabb bomlás és könnyen-emészthető táplálék],

·     a mogyoró-bokraim alól gyűjtött kupacsok és betegség ill. szárazság miatt elhullajtott termés-képződmények kíséretében. [Ezek lassan-bomlóak, s egyúttal (alakjuknál fogva) mini-tározók: akár a gyökér-légzéshez szükséges O2 akár a testnedvek megújulásához szükséges H2O számára.]

A szaporító beadagolások ezúttal is rétegesen történtek, az októberben zajlóak praktikusan a gödrök aljától indulóan.

A vizelettel való N+P tápanyag-feltöltés pedig módosítás mellett zajlott. Beöntözése előtt a vödörbe-gyűjtött vizeletet (a kiskereskedelemben kapható) „akkumulátorsavval[~37%-os H2SO4] intenzív keverés közben pH<4 érték alá semlegesítettem [4-7 közötti pH tartományban működő indikátor-papír segítségével ellenőrizve a változást].

A 2020. októberében zajlott (remélhetőleg utolsó) talaj-szaporítás előtti pH ellenőrzés azonban még mindig nem mutatta a talajközeg pH értékének a redukálódását.[7]

A mérés egyszerűsítve úgy zajlott, hogy a ~20 cm mélyről kiemelt talajminta és víz 1:1 arányú elegyét összekeverve, kb. 2 percnyi állás után a tesztcsík egy letépett darabkáját csipesszel az elegybe merítettem, s a kifejlődött színt összevetettem a teszt-dobozon erre szolgáló szín-skálával.

Emiatt, innentől kezdve beszüntettem mindennemű vizelet-beadagolást, s helyette időnként higított akkumulátorsavval folytattam a közömbösítést. [1 kanna (~10-12 l) vízhez max. 2 dl 37%-os kénsavat adva; lehetőleg akkor végezve az öntözést amikor a gödrök talaj-felszíne nem lucskos (előző esőktől).]

4. (tervezett) Tevékenység: célzott és kontrollált savanyítás; telepítés+esővíz-öntözés

A gödrök megkezdett át-savanyítása tervezetten 2021.tavaszáig fog folytatódni, időnkénti ellenőrzésekkel vizsgálva az előrehaladást, néhány különböző talajmélységben. Fagymentes ill. szárazabb állapotok mellett tervbevett a felsőbb rétegek többszöri átforgatása is – részint az éréshez szükséges bővebb oxigén-ellátás biztosítására, részint az esetlegesen előálló intenzívebb mélységi pH gradiens tompítására. Amennyiben sikerül 2021. tavaszára a talajszint felső 40-50 cm rétegében stabilan pH~5 körülire levinni a mostani lúgosságot, s emellett a morzsalékosság is kellő talajérettséget mutat, úgy azonnal újraindítom az áfonyák betelepítését: az 1. és 2. gödrökbe kék- és fekete-áfonyákat (termelési-célzattal), a 3. gödörbe vörösáfonya töveket (a kísérletek folytatására).

Kiegészítésként remélem addig megvalósítani az esővízgyűjtést a lakóingatlanom tetejétől, hogy a vezetékes-vízzel történő öntözésből adódható váratlan és kalkulálhatatlan hatásokat a továbbiakban elkerülhessem.

----------------------------------

Természetesen, akinek a fentebbiek túl macerásnak tűnnek, latolgathatja a hagyományos ajánlások mentén illetve a beavatkozás-nélküli szerencsésebb-adottságú helyeken termelhető kék-áfonyák mennyiségi-hozamát is [az 1-3. ábrák tükrében] a 6. ábra alábbi képei alapján:


Megyeri Szabolcs
kertészetéből és ajánlásaival

https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/blog/afonyanevelesi_gyorstalpalo


mész-mentes talajon „vadon-nőve” (Galambok)

https://www.edenkert.hu/gyumolcs/bogyosok/reflektorfenyben-az-afonya/137/

6. ábra

Dég,           2020. október 21.       Fuggerth Endre

Vissza a Tartalomra…


[1] Ideértve minden olyas-jellegű próbálkozást, mint amilyenek leírása szerepel pl. a „Gércei alginit hatása savanyú homoktalaj termékenységére egy tartamkísérlet első öt évében” tanulmányban (Talajtani Vándorgyűlés 2018. pp64‑78, http://talaj.hu/wp-content/uploads/2020/02/Talajvedelem_Kulonszam_2020.pdf ), jelesül abban a reményben, hogy e beavatkozások által a tritikále ottani hozamai némiképp javuljanak.

[2] Pontosabb elképzelés nyerhető a talaj pH értékét alakító tényezőkről a következőkből. A gyökér-szimbióta mikroorganizmusok által termelt, számításba-veendő szerves-savak savas-protonja –COOH funkcióhoz köthető.* Ezek savi-erőssége viszonylag szűk pH-tartományra terjed ki; így, esetünkre vonatkozóan, praktikus-információ nyerhető az ecetsav ill. ennek kalcium-sója pH értékéből. Ca-acetátra pedig ezek a vonatkozó értékek: 1 mM (milimól) koncentráció esetén pH=8; míg 1000 mM esetén pH=9,13 (https://www.whatistheph.com/substance/Calcium_Acetate). A CaCO3 pH=9,9** értéke pedig állandónak vehető (https://www.whatistheph.com/substance/Calcium_Carbonate ), hiszen a vegyület csekély víz-oldékonysága miatt a koncentráció-függés igencsak szűk tartományra terjed ki.

Ezekből pedig következnek: Ha a gyökér-szimbiózis eredményeként 1 mM szerves-sav koncentráció állna elő, akkor [a CaCO3 gyenge szénsavas sójából a termelődő szerves sav hatására előálló szerves Ca-só hatásaként] ugyan lecsökken némileg a gyökérzet közvetlen-környezetének a pH-ja [~8-ra, ami még mindig túl magas], ám ha a talaj CaCO3 tartalma 1 mM-nál magasabb, akkor az effektust a fölös mész-tartalom eleve lenullázza. Az pedig elég reménytelen, hogy annyi-sok szerves-sav termelődjön amennyi elegendő a teljes jelenlevő CaCO3 semlegesítéséhez.

De van még egy ezeken is túlmutató tényező. A képződött szerves-savakra, mint könnyen-emészthető táplálék-forrásra, gyorsan lecsapnak a talajlakó mikroorganizmusok. S ahogyan a táplálkozásukkal fogynak ezek az anyagok, meglehetősen gyorsan visszaáll az eredeti-állapot: a CaCO3 által meghatározott környezet. (Mégpedig a mindig jelenlevő, a levegő oxigénjével együtt a gyökérzet szintjére bediffundáló légköri CO2 segédletével.)

* A szerves szulfon-savaktól (melyek erős-savak) itt eltekintünk – mindaddig, míg pozitív-igazolást nem nyer ezek aktív-jelenléte a szimbiózis folyamatában. A –COOH csoportok savi-erősségét jelentősen-növelő α‑helyzetű –CF3 elektronszívó csoporttal bíró vegyületektől szintén eltekinthetünk, amennyiben a vizsgálat tárgya a természetes-közeg. Természetes-közegben mindössze az oxálsavval kellene számolnunk mint erős-savval (α‑helyzetű –COOH elektronszívó csoport), azonban ennek a kalcium-sója még-kevésbé oldható (0,67 mg/L) mint akár a CaCO3 (13 mg/L) akár a gipsz (CaSO4, 2100 mg/l). Ezen kalcium-sók oldékonyságai pH-függését – tájékozódásul – kitűnően szemlélteti az alábbi ábra:



A kép forrása:

Matteini Mauro: Inorganic treatments for the consolidation and protection of stone artefacts

DOI 10.6092/issn.1973-9494/1393

 

Látható hogy a Ca-oxalát a rendkívül-széles,
4-11 pH-tartományban közömbös az oldódásra.

[A „gypsum oxalate” felirat félrevezető;
gipszet jelez – a cikk szerzője építész.]

** Zavarónak tűnhet a fenti magyarázatban ez a pH=9,9 érték (valamint az alatta következők is) abban a tekintetben, hogy a meszes-talajok valóságos pH értéke köztudottan 7,5-8,5 közötti. A meszes-talajok pH-ja amiatt alacsonyabb a CaCO3-ra fentebb megadott értéknél, mert az ásványi-vázzal bíró talajok mindegyikében jelentős arányban vannak jelen különféle szilikátok, amelyek savassága hatékonyan kompenzál. Ugyanilyen mértékű pH csökkenéssel tehát minden olyan esetben jogosan számolhatunk, amikor meszes-talaj tőzeghez-keverésének a hatásait latolgatjuk.

Más a helyzet azonban, ha talaj-nélküli CaCO3 hatásaival kell számolni. Ez az eset forog fenn amennyiben un. kemény-vízzel öntözzük az áfonyák talaját. Ekkor a szilikátos-háttér hiányzik, így az abból eredő pH tompítás nem áll fenn. [N.B.: A kemény-víz Ca-tartalma csupán amiatt nem erősen lúgos az öntözés pillanatában, mert a kalcium jelentős hányada ekkor még a savanyúbb-formában, hidrogén-karbonátként van jelen – ami azonban a talajban később a lúgosabb karbonáttá változhat.]

[4] Ennek ellenére, ha a többi alapfeltételt megtalálja, vígan megél az alacsonyabb humusz-tartalmú talajokon is. Mint amilyen pl. a Galamboki Áfonya kert (https://www.afonyakert.hu/hu/kapcsolat ) talaja. Igaz, ezzel együtt a bokrok termőképessége visszafogottabb. [Erre vonatkozóan ld. a 6. ábrát is.]

[5] Képies magyarázattal:



elektron-donor a funkciós-csoport azon atomja, amely kötésben nem-levő (un. magános) elektronpárral bír. Például az O, N, S atomok
az –OH, –NH2, –SH csoportokban.

elektron-akceptorként pedig ugyanezen csoportok H atomjai viselkednek.

Mindkét esetben része a kialakuló gyenge-kötésnek a H atom (emiatt Hidrogén-híd), valamint a H2O molekula (ebből adódik a víz retenciója).

 

[7] Mi több, ezúttal pH~8 érték adódott. Igaz, ezúttal más indikátor-tekercset használtam. A változások pontosabb követésére alkalmasabbnak találtam a Macherey-Nagel „Duotest pH 1-12” termékét, amely egyidejűleg kettő, egymástól jelentékenyen eltérő szín-változás segítségével igen megbízható behatárolásra ad módot, vizuális-interpolálással akár 0,5 pH értéken belül is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése