TPH

TPH:    vagy ?

Veszélyesség, Hasznosság, Értelmetlenség

(a  TPH  és  PAH  Hamleti  kérdése)

TPH – talán, pedig, haés   PAH – pusztán, alig, hátha  
[utó-zönge a Gyálai HOLT-Tisza esettanulmányához, 2021. juniusából]

Nem a számonkérési-vágy vezérel most sem, amikor megosztani kívánok további-néhány alapvető tudásmorzsát.

A) A Természet lebontó-képességi felkészültsége megvilágítása:

a) A TPH [azaz: alifás szénhidrogén-vegyületek]lebontási „nehézségeit” árnyalhatja ez az ismeret:

A pilóták réme: a kőolajfaló baktérium. A kőolajfaló vagy kerozinbaktériumok a II. világháborúban kerültek a figyelem középpontjába. Ekkor tapasztalták először tömegesen, hogy ezek a baktériumok megtelepszenek a repülőgépek nedvességgel érintkező üzemanyagában, a kerozinban. Anyagcseréjük során olyan anyagok dúsulnak fel az üzemanyagtartályban, amelyek dugulást okoznak, vagy a tartály falának kilyukadását eredményezik. Számos repülőgép-katasztrófát okoztak ezek a baktériumok…[1]

Az ismeret tehát nem mai – és azóta rengeteg tudás halmozódott föl a területen.
Messze több mint amivel színesítettem az Esettanulmány VIII. fejezetét – pedig az is bőven elegendő lenne a biztonságérzethez…

b) A PAH [azaz: policiklusos aromás-vegyületek] lebontása kapcsán pedig megfontolható:

i) PAH vegyületek minden tökéletlen-égéskor képződnek.

ii) A Természetben mindenkor zajló erdőtüzek magjában az égés mindig tökéletlen.

iii) Ha a Természet evolúciója során nem fejlődtek volna ki a szárazföldön mindenütt a PAH-bontó mikroorganizmusok, mára bizony karcinogén-temető lenne az egész Földi környezet.

Ami ugye nem áll. – Mégha az emberi-tevékenység „igyekszik” is.

Vagyis: a szükséges bontó-mikrobák mindenütt jelen vannak; lehet rájuk számítani. Közbenjárásnak elegendő mindössze annyi, hogy kedvezőbb-feltételeket biztosítsunk a számukra: tápanyag-hozzáadással (Gyála esetén ez benne van az iszapban: a szennyvizekkel odaterelt és felhalmozódott, le nem bontott kommunális-szennyeződések), és levegőztetéssel (emiatt lenne szükséges a „prizmázás” hagymáza helyett a vékony-rétegű kiterítés) – pontosan úgy ahogyan már leírtam, s ahogyan a Vízgazda is igazítaná az értelmet.

B) Kimutatás kontra értékelés: a jelentés értelmezésének a jelentősége

THP-t kimutatni könnyű is, nem is. Az igazi feladat a kiértékelés. Ugyanis a TPH-jellegű vegyületek rendkívül elterjedtek a Természetben. Nemcsak a föld méhéből származó, környezetünkre „veszélyes” kőolaj-származékok léteznek, de maga a növényvilág is termeli ezeket.

·     Efféle vegyületek borítják és teszik vízhatlanná a levelek felületét [hogy el ne ázzanak: cutin],

·     ide tartoznak a terpének [ezekből szintetizálja tovább a növény a bonyolultabb, pl. szterán-vázas vegyületeket; de gondoljunk csak a kaucsukfára amelynek lefejtett (poli)izoprénje adta kezdetben az autók kerekéhez a gumit],

·     ide tartoznak az általunk naponta fogyasztott olajok is [repce, napraforgó, mogyoró…],

·     a gyantákról és viaszokról nem is szólva..

Ha tehát egy labor „TPH”-t mér és mutat ki, az önmagában nem elegendő a veszélyesség deklarálására, bármilyen-magas is legyen a mért mennyiség. A dolgok szétkülönböztetéséhez EGYÉB ismeretekre is szükség van. S ehhez nem elégséges a hidrológiai, vízmérnöki, geográfiai ismeret, ide vegyész kell. Anélkül hogy a mélyére hatolnék a finom részleteknek [sajnos, bizonyos életszerű érdekességek pontosításához szükséges labor- és műszeres-vizsgálatokhoz nem találok már aktív és vállalkozó partnert], illusztrálásképp a nyilvánvaló különbségekre mutatok egy felülnézeti-képet:

Veszélyességek:   tárgyiak és elmebeliek

Friss gázolaj szennyezés





Biológiailag bontott gázolaj szennyezés



Levél



Gyálai víz-minták

illékonyak

nem-illékonyak

Zöld-komposzt



Ha a friss-gázolaj gázkromatogramját vetjük össze a biológiai-bontást már elszenvedett gázolajmintáéval, finom de határozott különbségeket észlelhetünk a képies „ujjlenyomat-tartományok” között. Az egyik a kiemelkedő, magasabb csúcsok átrendeződése és megritkulása; a másik az egymástól el-nemválasztott komponens-sokaságot indikáló szelíd domb kiszélesedése, a C26‑nál magasabb-forrpontú (emiatt feltehetően 26-nál több szénatommal bíró) komponensek megjelenése. Ha a két minta kromatogramjait külön-külön látnánk, mindkettőre ez lehetne a felszínes verdikt: íme, a mintákban a veszélyes TPH jelenléte igazolt.

Ha most a környezeti gázolaj-szennyeződések nyomonkövetéséről áttevődik a terep a különféle hulladékok komposztálására, akkor a TPH elemzésekből befutó gázkromatogramok drasztikusan eltérő képet mutatnak: Előbbről már tudjuk: a növényi-anyag is tartalmaz szénhidrogén-típusú vegyületeket; amelyeket önmaga állít elő, saját célra [amik tehát nyilvánvalóan nem esnek a veszélyes-anyagok kategóriájába]. Mind a mind a Levél minták kromatogramjai felszínes összevetése is elegendő hogy kijelenthesse bárki: ezeknek semmi közük a gázolajhoz. Már a fű és a levél TPH tartalma is jellegzetesen különbözik egymástól; ráadásul az ezekben levő kevesebb-számú főkomponensek elválasztása elegendő ahhoz, hogy informatívabb detektálási-technika bevetésével [GC-MS kapcsolat] azok akár egyedileg is azonosíthatók legyenek.

A belőlük nyert komposzt-mintáról szintén biztonsággal elmondható, hogy a kromatográfiás képe alapján semmiféle rokonságot nem tart a gázolajjal. De ez természetes is. Hiszen sem a fű sem a levél „TPH” tartalma nem a gázolaj-jellegű „veszélyes” szénhidrogének elegye; a Természet résztvevői által vezérelt komposztálás pedig ugyan miért alakította volna azokat veszélyes-anyagokká, amikor a natúr gázolaj-szennyezést is ártalmatlanító-lebontásban részelteti?

Nyitott tudományos-érdekességek persze maradnak, s a megválaszolásuk alkalmasint nem biztos hogy könnyű – az viszont igen, hogy további elágazó-természetű vizsgálatokat igényelnének. Annak az igazsága pl. feltehetőleg megáll, hogy a levél TPH kromatogramjáról visszaköszönő 3 diszkrét csúcs-csoportosuláshoz tartozó vegyületek rendre hozzájuk-közelálló szénatom-számú, ámde sokféle szénhidrogénné alakulnak a lebontás során. A C13-C16 és C23-C36 frakciókban csökkennek a főkomponensek (relatív) mennyiségei s az alattuk jelentkező „domb” a keletkező bomlás-termékek sokféleségére utal. A C19-C21 frakcióban ugyan számban kevesebb új-vegyületet tűnik fel, ám az eredeti-komponensek arányainak az erős megváltozása félreérthetetlen jele a zajló átalakulásoknak. Ennek kapcsán azt is valószínűnek tartom, hogy ugyanezen komposztban a lebontó-átalakulások folytatódásával a 3 taglalt tartományban tovább csökkennek majd a kiindulási-minta főkomponensei és egyúttal szélesednek és valamelyest magasodnak a hozzájuk-rendelhető változatos bomlástermékek összességére utaló kromatográfiás-dombok.

Ha pedig bizonyos kvantitatív-összefüggések „sérülésén” akadna fenn valaki [pl. ilyenen: több a TPH a komposztban mint a kiindulási levélben], akkor gondolkodjon tovább ezek mentén:

·     A komposztálás rettenetesen összetett és bonyolult (a maga teljességében felderíthetetlen) folyamat.[2]

·     A komposztálódás folyamata által szénhidrogén nem kizárólag a levél TPH tartalmából képződik (ami a levél anyagának mindössze néhány %-a), de a levél többségi szerves-anyagából is – ám arról fogalmunk sincs: hogyan, mennyi, és mifélék.

·     Így semmi váratlan nincs abban, hogy szimplifikált mennyiségi-elvárások úgymond nem teljesülnek, hiszen a levél összes szervesanyag-tartalma messze több mint a levél eredeti TPH tartalma.

Ha a fentiek rudimentális ismerete mellett keresné valaki annak a bizonyosságát, hogy egy adott vízminta vajon gázolajjal szennyezett-e, akkor óvva intek attól mindenkit, hogy a mutatott „Gyálai víz-minták” kromatográfiás képei alapján mondjon elsietett ítéletet.

Nem kizárt – a 30 évvel ezelőtti történések tükrében – hogy a Holtág mederiszapja őrzi még ezt az előzményt; az iszap-minták TPH kromatogramjai azonban eddig számunkra változatlanul elérhetetlenek. Az viszont leszögezhető: akármi is bizonyosodna be általuk, a vízben keresgélni ezen réges-régi gázolaj maradékát teljességgel felesleges. Ha bizonyos komponensei meg is jelennének a vízben, a koncentrációik kb. ezerszer kisebbek mint az elfekvő iszapban, a viszonylagos oldhatatlanságuk következtében. A mutatott kromatográfiás képek pedig semmilyen módon nem hozhatók összefüggésbe a gázolajjal.

A meder alján ugyanakkor rengeteg a felhalmozódott kommunális-eredetű szennyezési-teher – ez is ismeretes a Holtág előtörténetéből: a szennyvíz-kezelés hajnala megőrződött ereklyéjeként. Ezek víz-alatti lassú rothadása során éppúgy képződhetnek szénhidrogének, amik méricskélgetése (a pénz szórásától eltekintve) félreinterpretálásokon túl semmi másra nem alkalmas. – A rehabilitáció mikéntjének a latolgatásához meg végképp nem szükségesek.

2021. június 21.            Fuggerth Endre

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése