Öngól, MINDENÁRON

Öngól, Mindenáron

Az ember által kihasított környezet – középpontjában azokkal a tevékenységekkel amikkel ötletszerűen játszadozunk, egyre-fokozódó mértékben – mind nagyobb szerepet játszik abban hogy a legkülönfélébb veszélyes-anyagok kontroll nélkül terjednek szét Földünk minden táján. Ennek következménye érinthet bennünket közvetlenül, azonnal, és súlyosan; vagy csak az általunk még birtokba nem vett régiókra és domíniumokra hat romboló erővel, amit majd csak akkor észlelünk amikor már a mérgezett állapot lesz ott a „természetes”.

Ezen veszélyes-anyagok közt kiemelt figyelmet kíván az a szegmens, amely anti-mikrobiális rezisztanciát (AMR) hordoz vagy erre hajlamosít, pl. génjeik átörökítő-mechanizmusán keresztül (ARG) – hívja fel erre a figyelmet Frontiers in Microbiology áttekintő-cikke[1].

Ide tartoznak azok a xenobiotikumok, amelyekre köznapibban a gyógyszerek elnevezés használatos. Ezek közül is a legtalányosabb azon vegyületek sorsa és hatása a tágabb-környezetbe kerülve, amely molekulák a tervezésükből eredően célzott biológiai-aktivitással bírnak: az antibiotikumok. Felhasználásuk volumene mindegyre növekedő, a humán-gyógyászatban és az ipari-körülmények közt végzett állattartásban egyaránt. [Az utóbbiban különösen hatalmas dózisokkal: megelőzési ill. termelés-növelési célzatokkal.]

A vegyületek Természetbe kerülése ennek megfelelően két tevékenység által történhet.

F Az emberi ürüléket a vízöblítéses WC általánossá-tett gyakorlata a kommunális elfolyó-vizekbe tereli, ahol e felhígított anyaggal a szennyvízipari metodikák képtelenek megbirkózni. Ekként, mind az un. „tisztított-vízzel” mind a szennyvíziszappal e vegyületek a legszélesebb mértékben szétteríttetnek: felszíni- és talaj-vizekbe, valamint a (termő)talajba.

F Az állati trágyában levő antibiotikum-maradékok a trágya közvetlen mezőgazdasági hasznosításával hasonlóképpen jutnak el a talajon keresztül a vizekbe.

De ide sorolhatók a gén-manipulált termékek is (orvosi és mezőgazdasági célzatúak egyaránt), amelyeknek a megcélzotton túli hatásaikról végképp semmi ismeret nincs. (S ha majd mégis lesz – mert „visszaköszön” a környezetből – akkor az már a veszett fejsze nyele kategória. Egyelőre nem többet a gén-technológiák „hasznáról”.)

Effajta „felismerések” nyomán, a részletkérdésekbe inkább elmerülve semmint bármit is felhozva a mélyből, ma számtalan dolgozat születik. Itt magából az áttekintő-cikkből idéznék kettő gondolatot. Rendkívül valószínű, hogy a meglevő AMR cselekvési-tervek nem-hatékony volta abból ered, hogy kulcsfontosságú ismereteknek még az alapjaival sem vagyunk tisztában. Ez a felismerés arra sarkallja a dolgozat szerzőit, hogy néhány „gondolatkísérletet” végezzenek, melyek legkonkrétabb következtetését ide beidézem: Az AMR cselekvési-tervek részben amiatt elégtelenek, mert [nem kellően diagnosztizált] űr mutatkozik abban, hogy a tudomány informálhassa a politikát.

Általánosabban is igaz, hogy a szakzsargonokkal akadálypályásított udvarias-hangzású szavak tompán ismétlődő ürgetése-forgatása nem igazán alkalmas a dolgok velejének a szélesebb-körű láttatására. Az így közreadottak átmennek az Olvasó fülén mint a szél – hacsak el nem alszik közben, vagy eldobja az egészet a puszta érdektelenségbe. Pedig, a jelen eset két zsongító mondatában (miként a kőtömb mélyén egy zárványban az arany) igen-fontos tartalom rejlik. Átteszem hát az idézett mondatok tartalmát egy póriasabb megfogalmazásba, kikristályosítva a lényeget:

A dolgok kezeléséhez szükséges tudásban az űr e cikk-szarók hombárjában akkora, hogy ott se kapaszkodó se talaj a láb alatt; így annak vákuumát minél sűrűbb köddel igyekeznek az ott foglalatoskodók kitölteni, hogy onnan időnként aranytálcán átnyújtsanak némi kiporciózott homályt.

 De – nehogy a tudatos ferdítés vádja érjen – alátámaszthatjuk ezt úgy is, hogy a közlés két állítását egymással logikai-kapcsolatba hozzuk. Ekkor egy kevésbé sejtelmes, jóval egyértelműbb állításhoz jutunk: Az AMR cselekvési-tervek elégtelenségét előidéző űr a kulcsfontosságú ismeretekhez nélkülözhetetlenül szükséges alapok tisztázatlansága következtében áll elő. Vagyis, ennek [mármint: bizonytalan ismeretek és tisztázatlan alapok] hiányában, ezen semmit fátylával csábosan betakarva lejti rituális-táncát a Tudomány helyébe lépett céhekre-bomlott „szakmaiság”, amelytől hiába is vár útbaigazító tanácsot a politikum: onnan legfeljebb mellébeszélést, egymást keresztező javaslatokat, és fals terveket kaphat. Ami azután meg is határozza a nagybani összevisszaságot, a hiábavalóságokkal együtt.   [És éppúgy igaz ez az AMR kapcsán mint a Klímapolitikában.]

És valóban, ez a tapasztalati helyzet.

Ha a szar-megsemmisítő ügyeskedés Szennyvízipari-manővereit vizsgáljuk, rendre kiderül hogy egyetlen kitűzött célját sem képes teljesíteni.[2] Viszont kismillió másodlagos károkozás elindítója[3], melyek között ott van a mostani is: természetéből fakadó ineffektív processzusai révén, a nevében „tisztítást” ígérő eljárás maga indítja be az AMR-anyagok nagybani szétterítését[4].

Ennek ellenére, a Szennyvízipar apraja-nagyja lelkes egyetértéssel és vészjósló tanácsaival ma is abba az irányba nyomja a politika döntéshozóit, hogy a rengeteg szempontból káros és minden szempontból eredménytelen[5], ugyanakkor intenzíven tőke-, eszköz- és energia-igényes folyamataikat terjesszék ki a még be nem kebelezett területekre is[6], máskülönben ők „mossák a kezüket”. Holott a szénfekete lelkiismeretükkel kellene foglalatoskodjanak. A vízöblítéses vécé nagybani elterjedése óta eltelt alig 100 év alatt, ez a limitált ismeretanyaggal útjára-engedett középkáder-sereglet[7] annyi kárt okozott a legkülönfélébb Földi ökoszisztémákban, amennyit az utóbbi 2000 év alatt lezajlott összes háború sem volt képes. S akkor most itt vagyunk, ezzel az AMR-nevesítésű elúzív micsodával, ami dadogó-dagadó publikációkat ugyan végtelen-sokat fial, de megoldást egy fikarcnyit sem mutat fel.

A keltett káoszhoz igazodó, egymást-keresztező poli-szögletesített nyilazásokkal felcicomázott 1. ábrával[8] vajon mit lehet kezdeni, miben segíthet az akárkit is? A kiindulási-ponton túl senkit, semmiben. Hiszen enélkül is tudtuk: sem a Human medicine sem a Veterinary medicine környezeti-sorsa nem megoldott, s hogy a szerek szétterjedésének nincsenek határai, s hogy a kártételek emiatt felmérhetetlenek.

1. ábra:   A humán és az állatgyógyászati szerek terjedésének útjai

 Ugyanerre (a semmire) alkalmas a ref.1-ből merített 2. ábra is. Annyi különbséggel, hogy kissé tágít a szemléleten: immár 4 hatóanyag-csoportot emel ki, és 4 fő tevékenységet rendel hozzájuk, mint a szétterítésükért felelősöket: Mezőgazdaság, Állattartás, Lakossági-életvitel, Ipar.

(A visszább-fogott „nyilazás” miatt-e, vagy a nyilak vaskosabb és tompább-hegye okán-e, de se megsebesített se leterített bűnözőre nincs a legkisebb utaló jel sem.)

2. ábra:   A felelős vegyület-csoportok és tevékenységek

De térjünk vissza a gondolatkísérleteik mentén aggódó elemzőkre; lássuk, birkózásuk elvezet-e valahová?

1.) Miután kiindulási-pontként rögzítik (helyesen, velünk összhangban) hogy a szennyvíztisztító-telepek (WWTP = Waste Water treatment Plant) a terjedésben-terjesztésben központi szerepet játszhatnak, eljutnak (publikációk áttekintésével) ehhez a konklúzióig: „There are no wastewater treatment technologies in widespread use that remove ARGs to zero.[Azaz: Nincs olyan (elterjedt/nagybani) szennyvízkezelési-technológia amely zéróra lenne képes redukálni az ARG-kibocsátásokat.]

Ennél lényegesen erősebb állítás igaz. Ld. pl. az eltávolítás hatékonysága % értékeit [kommersz/elterjedt gyógyszerekre vonatkozóan] a ref.13 III.)Proof8.)C.) szakaszban.

2.) Ami elvezeti a kijelentéshez: „Emerging from Thought Experiments I and II is the idea that WWTPs are a major pathway for dissemination of AMR drivers.” A kezdeti feltételes-mód itt válik kijelentő-móddá, azaz állítás-erejűvé: A lefolytatott gondolatkísérletek egyenes folyománya, hogy a szennyvíztisztító-telepek szerepe óriási az AMR-hatású anyagok szétterítésében.

3.) Ezután, a „mit lehet hát tenni” latolgatások így indulnak: „However, addressing the AMR challenge at the point of the WWTPs comes with a very significant cost.[Mindenféle AMR eltávolításra irányuló kísérlet, amennyiben ezen anyagok már a WWTP egységekig eljutottak, ott rendkívül költséges beavatkozásokat kívánnának.]

Azt, hogy ezek is csak parciális-eredményekre vezetnek, hadd tegyem itt rögtön hozzá; megszondázva néhány efféle igyekezetről beszerezhető számadást.

4.) Amit ennek az igazodási-pontnak a „felfedezése” követ: „there is reason to consider ‘upstream’ (i.e., close to source) mitigation measures”. [„Fentebbi (a kibocsátáshoz közelebbi) beavatkozásokon lenne tehát érdemesebb gondolkodni.]

Éppen ebben áll a Vízgazda-rendszer[9] alapgondolata: a forrás-oldalon kezelni a problémát. Nem „közelebb”, hanem pontosan (és azonnal) ott, ahol az még nem (szétterülési) „probléma”, bár már kibocsátás.

5.) A köd azonban nyomban visszaereszkedik, azzal hogy a járható utat a kibocsátott kemikáliák mennyiségeinek a csökkentésében vélik megtalálni: „AMR Action Plans might benefit from adapting the philosophy of the recycling movement “reduce, reuse, recycle” as it offers a more holistic and cost-effective mechanism for a reduction in the load of resistance- driving chemicals entering the waste stream.

Ezen a ködön keresztül nem segíti a tájékozódást a bekínált „enciklika” filozófiával alámerülés-biztosra foncsorozott vastag dioptriája, akkor sem ha az út-menti táj mindkét-oldalát teljes-takarásba vonják a redukálni, újrahasználni, körbejáratni forgalmi és figyelmeztető táblák.

6.) Ezután a köd ismét univerzális-jelleget ölt: „The monumental task that this represents highlights the need to prioritize research to address these Knowledge Gaps.[A jelzett feladat monumentalitása fókuszáltan kiemeli, mennyire fontos lenne végre prioritást kapnia a Tudásbeli-Hiányok kezelésének.]

Ami a legtermészetesebb lenne. A leg-természetellenesebb pedig az az eltökélt vakság, hogy ezen felszólítás ellenére, minden érintett és keresgélő csukott-szemmel elsétál azon ismeret-rendszer mellett, amely ezen hiányzó ismereti-elemeket a legvilágosabban kínálja: a 2002 óta rendelkezésre-álló, a dolgokra effektív és költséghatékony megoldásokat kínáló Vízgazda-rendszerről van szó.

Akkor most jöjjön egy szembesítő kvíz:

A) HOGYAN oldja meg a Vízgazda az AMR-kérdést?

Úgy hogy annál lényegesen TÖBBET old meg: Mindenfajta xenobiotikum effektív lebontására eredményes a módszer. [A (nehéz)fémek általi szennyezésektől itt tekintsünk el. Sem nem eszünk sem nem szarunk nehézfémeket. Azok környezeti-terjedése az Ipar sara.]

És ezen túl is, számos egyéb hihetetlenül kedvező vonzata van: ld. az 5. ábrát és a követő szöveget, különös-tekintettel a rendszer-szintű „ütközés-mentes tevékenységek” kritérium teljesülését.

B) MIKÉNT oldja meg a Vízgazda ezt a feladatot?

Vízgazdai-elvű komposztálással.[10] Ami tehát nem egy „grínpöcés” elrendezés, ám mégsem kíván high-tech nanotechnológiát.

Az ürülék (emberi és állati) – amihez minden eddig-létező technológia csupán eltakarítási-szempontokkal közelít, lehetőség szerint szkafanderes sterilizált táv-manipulátorokkal – KÖZPONTI-szerepet tölt be a zajló folyamatokban: mind változatos szervesanyag-kínálatával, mind hihetetlenül-gazdag baktériumflórájával.

C) Van-e BIZONYÍTÉK arra hogy ez a folyamat hatékony és eredményes?

Bőven elegendő. Dacára hogy tudományos-intézetekben végzett Vízgazdai-komposztálás mentén zajló direkt-kísérletek máig nincsenek. A terület ugyanis nem-szponzorált, puszta létezése is majdhogynem véletlen: az elszánt, támogatatlanul is kutató szellem eredménye[11].

A kezdeti (holisztikus) érvelések[12] messzemenő alátámasztását kínálja az a nemrégen született dolgozat[13], amely eredeti-publikációk csokorba-gyűjtött elemzése. Amelyek tehát szponzoráltak voltak, tudományos-közegben és igényességgel lettek elvégezve – bár minden egyes dolgozat csupán egy rész-feladatra koncentrált. Ezek logikai összefűzése és kémiai-áttekintése adják a garanciát arra, hogy ha az általuk erős limitációkkal és kényszerűségből elsietetten végzett labor-komposztálások a publikált eredményekhez vezettek, akkor a jóval diverzifikáltabb körülmények közt megfelelő ideig zajló Vízgazdai-komposztálás azokat semmi szín alatt nem múlhatja alul.

Mindezzel a tarsolyban, nézzünk egy pillanatig hátra:

MIT kínálhat az, ha a fejlett-államokat követve, mi is a meglevő, köhögve-működő szennyvízipari infrastruktúránk további tökéletesítgetésébe invesztálunk pénzt, paripát s jövőt? Ahelyett hogy a biztosan-hatékony és olcsón-kivitelezhető Vízgazdai-elrendezéssel már most megkezdjük a károk felszámolását. A helyzetet könyörtelen szenvtelenséggel tárja elénk a 3. ábra, néhány kommersz xenobiotikum terjedése szemléltetésén keresztül.

              ·     A legfejlettebb államok is kezdenek elmerülni a gyógyszer-szennyezettségben.

·     Ezek között a Kanadai pozíció „picit-rosszabb” mutatói fölött nem szabadna elsiklani: az USA-val ill. Európával nagyjából azonos-területű országot tized-annyian lakják; a környezet kb. dupla-intenzitású gyógyszer-terhelése így figyelmeztető lehet a kevésbé-optimista interpretálásra.

·     Svájc jobbnak tűnő mutatói pusztán abból fakadnak, hogy tőlük csakis kifolyó-vizek indulnak. Ebből adódóan, ügyes telepítésekkel (melyre leleplező-erővel bír a többiekénél jóval nagyobb szórási-adat) mind a szennyezéseiket mind a problémáikat átháríthatják az alvízi-szomszédokra. (Mind Románia mind Ukrajna hasonló gyakorlattal él, rutinszerű rendszerességgel, gyógyszer-maradékoknál messze bőkezűbben, Magyarország terhére.[14])

·     Románia „példás” mutatója nem gondosságból fakad, az csupán a lemaradásukból adódó alacsonyabb gyógyszer-felhasználás vonzata.

3. ábra[15]Környezeti gyógyszer-szennyezettség mutatók

[Concentrations (ng/L) of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) reported in surface water samples.
NSAIDs include Ibuprofen, Naproxen, Diclofenac, Ketoprofen and Acetaminophen.]

Most pedig, a 3. ábra közvetítette figyelmeztetést nem feledve, fordítsuk tekintetünket a 4. ábra[16] felé. Ez, a Vízgazdai-szemlélet mentén teszi érzékletessé: hány ágazat is érintett a jelen praktikái által, és hány tudomány-terület koslat a kiút keresése ügyében. Az ábra, tömörsége ellenére félreérthetetlenül szemlélteti az ágazatok összefonódását és egymásrautaltságát. Messze jobban mint a fentebbi 2. ábra, amely erre vonatkozólag pusztán halvány fenomenologikus bélyeggel bír, míg a Vízgazda tudástárából kölcsönzött, és kiegészítéseimmel ellátott 4. ábra az okszerű összefüggéseket helyezve a középpontba teszi világosabbá a képet. Már azáltal is, hogy a tevékenységeinket több komponensre bontottan mutatja.

4. ábra:   Az összefüggések Vízgazdai-szemlélete.

Természetesen, nem mindegyik tevékenység bír azonos érintettséggel. Például, míg a Szennyvíz-ipar [„Kloaka-tudományok”] teljes leváltást igényel (a Szanitáció és a Víz-gazdálkodás okszerű átalakításával), addig az Energia-szektorhoz csupán bizonyos szálak vezetnek. Így ott jelentékeny nyereség lenne elkönyvelhető, amennyiben a Szennyvíz-ipar leváltásával eltűnne annak nemkevés energiaigénye, valamint ha a (Mezőgazdaságot állandósuló infúziójával a betegágyhoz kötő) talajromboló műtrágya-használat volumene visszaszorulna (a [ref.13-ból mostanra már azt is tudjuk: AMR-mentes] Alomtrágya-használatra áttérés következtében), hiszen a műtrágyákat előállító nehéz-Vegyipar energiaigénye rendkívül magas. Ellenpólusként viszont tartózkodnia kellene azoktól a divatozó ám átgondolatlan energiatermelő lehetőségektől amelyek a) amúgyis kis-energiasűrűségű kiindulási-anyaggal operálnak, b) erős ütközésben vannak a Vízgazdai-célokkal. Ezek: szennyvíziszap-égetés, biogáz-termelés, un. energia-ültetvények létrehozása, biodízel-célzatú agrártevékenységek támogatása.

A megoldás keresésében részvétellel bíró tudományterületek sokasága pedig figyelmeztető. Nemcsak amiatt*, mert fogalmat adhat arról, hányan is vannak ott foglalkoztatva, mindenfajta számonkérés elől a tudomány védő-köntösébe bújtatottan, miközben onnan (pl. AMR-vonatkozásban, hogy „helyben maradjunk” – de ha átugranánk a Klíma-tudományok vonatára, ott sem találnánk egyebet mint esztelen robogást, pusztán a száguldás érzetéért) eredmény nem érkezik. Hacsak nem annak kell tekintenünk a most előbukkant summázatot („kulcsfontosságú ismereteknek még az alapjaival sem vagyunk tisztában”) és javaslattételt („fontos lenne végre prioritást kapnia a Tudásbeli-Hiányok kezelésének”) [ld. mindkettőt a fentebbi elemzésben].

* Hanem amiatt is mert észlelnünk kellene végre az abnormális állapotokat:

A tudomány szekerén jóval többen ülnek mint ahányan azt tolni-húzni tekintik feladatuknak. S a legtöbbet azok mutogatják magukat, akik a szekér puha derékaljú magaslatáról a leghangosabban kiáltozva követelődznek, még-több szénáért és még-több kisinasért akik azt a derekuk alá igazítják – s a gazdáik kényelmére aspiráló csicskások is mind a tolók-húzók munkáját nehezítik, hiszen e siserahaddal a szekér úgy elnehezül, hogy végül moccanthatatlanná válik. (És az lesz a szekér tetején ülők nagy pillanata. Onnantól már nem kell számolniuk váratlan kerékdöccenéssel, mely által egy fent hadonászó szónokló a magasból lefordulva a keményebb rögön találja magát.)

Ezen fénypászma világánál, a szunnyadó gondolatok parazsának felkavarásával pattanhatna ki végre már a közmegértés szikrája: Ugyan miért is bírhat elemi megoldási-erővel/potenciállal az egyszerűnek tűnő Vízgazdai-elrendezés? Amit elősegít az 5. ábra[17] is:

5. ábra:   A Vízgazdai-szemlélet gyökere.

Az 5. ábra a legközvetlenebbül világít rá a „Tudásbeli Hiányok” „alapjai” „ismerete” „tisztázása” hangsúlyaira [a kiemelések a már láttatott kívánalmak „operátor-elemei”], miszerint:

i) Ha a Természeti-folyamatokban mesterséges beavatkozásainkkal törés(eke)t hozunk létre, akkor ott szakadások keletkeznek, ami többrendbeli és kiszámíthatatlan boruláshoz vezet.

ii) Ha a szakadást elimináljuk – éspedig oly-módon hogy a Természet produktumai a Természeti-folyamatokba visszataláljanak – akkor bizonyos hogy ezáltal a borulások is megszűnnek.

iii) A szükséges közbelépés a legkorábbi-stádiumban történjék meg: „forrás-oldali” kezelés.

iv) Ha a hiba-eliminátori tevékenységeink (amelyek tehát a Természet rendezőelvei mentén zajlanak) tudatos beavatkozásaink eredményeképpen gyorsabbak* annál ahogyan a magára-hagyott Természet intézi azokat, akkor a leromlott állapotok javulása is elérhetőbb közelségbe kerül.

* Márpedig azok. Ld. ennek tömör példázatát a Vízgazda elé írt bevezetőmben[18]:
Pontosan ez a két takarási folyamat
[almot (hullott-leveleket) sodor a mezítelen kakára a szél; amit az eső megnedvesít] lett fentebb [az Alomszék-használattal] tudatosan végrehajtva, eltekintve az időbeli esetlegességektől: mi, a trónolás után, azonnal rádobhatjuk a fűrészport produktumunkra és (további megkönnyebbüléssel) rögtön meg is nedvesíthetjük azt, ezzel több-ezerszeresére gyorsítva a természetben magától lejátszódó hasonló folyamatokat.

v) Ahhoz hogy a tudatos beavatkozásunk hatékony legyen, nem szükségszerűen kívántatik meg a beavatkozásunk mögötti mikro-történések mély-ismerete.

Teljes lehetetlenségszámba menne ugyanis annak részletekbe-menő felderítése, hogy az Alom-komposztálás kismilliónyi résztvevője mit s hogyan csinál – hiszen még „névsor-olvasást” sem tudnánk ott tartani: az állományt sem ismerjük. Elegendő annak a bizonyossága, hogy működésüknek köszönhetően a xenobiotikumok elemésztetnek.

A kákán is csomót keresők felé lenne egy praktikus javaslatom: Addig ne vegyenek magukhoz semminemű étket, amíg molekuláris-szinten nem tisztázzák minden mozzanatát annak, hogyan tartják a legkülönbözőbb élelmiszerek mozgásban a nyilvánvaló következtetések befogadására alkalmatlan szervezetüket.

Ezen alap-premisszák mentén – valamint a teória megalkotójának a „Vízgazda 6 főtétele[19]” forgatásával – javasolnám a legfőbb kritérium-rendszer, az „ütközés-mentes tevékenységek” meglétének a fellelését mindazoknak, akik legalábbis eljutottak az úton ezen követelmény rendszer-szintű megkerülhetetlensége felismeréséhez, bár lépést találniuk rajta eleddig nem sikerült.[20]

2021. február 20.   Fuggerth Endre

Vissza a Tartalomra…


[1] Review of Antimicrobial Resistance in the Environment and Its Relevance to Environmental Regulators ,
Andrew Singer et al. Frontiers in Microbiology Vol. 7 2016 https://doi.org/10.3389/fmicb.2016.01728
(https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2016.01728/full )

[2] Bevezetés ehhez: Hatás-fokos

[3] Példázatokhoz az OVF-jelentés, eseti-bemutatókhoz a KÁRvíz

[4] Mostanra már „büszkeséggel” tölthet el minden honfit, hogy a Balatonról is vannak ebbeli ismereteink:
Gabor Maasz et al.,
Spatiotemporal variations of pharmacologically active compounds in surface waters of a summer holiday destination Science of the Total Environment 677 (2019) 545–555pp (https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2019.04.286)

[5] Egy teljes könyv anyagát szenteltem ezek leleplezésének: Fuggerth Endre: Szenny és Víz
(2018, ISBN 978-615-00-3258-0 [https://www.omikk.bme.hu/ 425.015])

[6] Az ehhez szolgáló eszközök bemutatása: Zsákutcák

[7] Magamutogató tudálékosságuk borzalmainak a bemutatása: SZÖRNY

[8] Fig. 2. in Pharmaceuticals and personal care products (PPCPs) in the freshwater aquatic environment ,
Anekwe Jennifer Ebele et al. Emerging Contaminants 3 (2017) 1-16pp DOI:10.1016/J.EMCON.2016.12.004 ,  (https://research.birmingham.ac.uk/portal/files/41988116/Anekwe_et_al_2017.pdf )

[10] Kémiai-jellegű megvilágításokkal: Takarás

[11] Országh professzornak csaknem 30 évnyi (adatgyűjtő, megfigyelő, rendszerező) munkája fekszik benne.

[12] Az egyik tömör interpretáció: A megtisztulás útja 4.) pontja alatt

[13] Drogok: ártalmatlanítás

 [14] Ezen elmaradott szomszédoktól, a magyar-föld elbitorolt részeiről, hol ciános folyam-átöblítést kapunk, hol PET‑palackos uszadék-szemetet uszály-számra, hol vágóhídi-fertőt folyatnak az élővízbe, hol bányaipari nehézfém-zagyot – mintha csak kloákává vált volna a 100 év óta nekik odaítélt terület.

A legutóbbi esemény


Normál-üzemmenet

A Szamos áradásával Romániából érkezett kommunális hulladék a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságnak a folyó partján kialakított kármentesítő helyen, Olcsván 2020. június 26-ánIllusztráció: Balázs Attila/MTI/MTVA

 [15] ref.8 (Fig. 3.)

[16] A 4. és 5. ábrák rendre a http://www.eautarcie.org/images/saineco-hu.pdf forrás 10-13. képei.

[17] Mind a 4. mind az 5. ábrákat szerepeltettem már 2018-ban a Rémkép írásomban, maró szatírába ágyazott figyelmeztetéssel.

[20] Vida Gábor akadémikus gondolataiból:

„Annak felismerésével, hogy az egyik probléma „megoldása” egy másik gond súlyosságát növelheti, kezdetét veszi a rendszerben gondolkozás.” „Annak tudatosulásával, hogy a megoldáshoz (ha van) szinte minden téren változtatnunk kellene, kétség támadhat a megvalósíthatóságot illetően.”

Klímahelyzet 2016 , Magyar Tudomány 2017. junius 645-651pp (http://www.matud.iif.hu/2017-06.pdf )
Tehát az „ütközés-mentesség” szükségességének a problémát ugyan világosan érzékeli, azonban utat ehhez nem talál – mintha a létezését is tagadná.
Ilyen alapokon pedig nem tesz jó-szolgálatot semmiféle konkrét tanács.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése