Kritikus

 Kritikus

Ezt a cikket a kényszer szülte.

A válaszadás kényszere.

Egy (rendkívül) méltatlan támadásra.

Ami ellen a megtámadott (holtában) már nem védekezhet.

A szóbanforgó illető kritikusnak képzeli magát s alaposan belemar[1] a Vízgazda-rendszerbe; sekélyes tudálékossága azonban önleleplező.

Csak a rend kedvéért: Magam is kritikusa vagyok a Vízgazdának, Országh József egyedülálló szellemi alkotásának. Abban az értelemben, hogy ahol hiányosságot észleltem arról értesítettem őt (amit Ő hálásan köszönt), valamint ahol kimunkálatlan volt még ott igyekeztem a hézagot befoltozni.

Látásmódunk is különbözött, a súlypontok elhelyezésében is változott mindkettőnk álláspontja a részletek pontosabb összeforrasztásakor – dacára hogy mindketten a vegyészi-tudásbázis felől közelítettük a témát. Ő elektrokémikusként, hosszas aprólékos felderítéseket követő nagyszerű sejtések mentén felállítva az egész vázat (aminek a működőképességét kísérleti-megvalósításokkal is igazolta), én meg [2012-es találkozásunkat követően[2]] a szerveskémia és a kromatográfia felől közelítve igyekeztem feltölteni a részleteket minél több konkrétummal[3]. Mindketten éreztük, hogy a különbözőségeink ellenére mondandóink minden lényeges ponton találkoznak, erősítik egymást.

A legtömörebb figyelmeztetésének az alábbit találtam:

Ezzel kapcsolatban gyakran említem a vízöblítéses vécé ökomérlegét.

Az a vízmennyiség, amit egy ilyen vécében egy személy évente elpazarol, elég lenne annak a földdarabnak az öntözésére, amelyik a kérdéses személy élelmét termeli.

A szennyvíztisztító által szétrombolt (és nitrát szennyezéssé alakított) a vécéből kijövő szerves biotömeg, elég lenne, megfelelő komposzt formájában, ugyanannak a földdarabnak a trágyázásához.

Ebből kézenfekvő az a tény, hogy minden vécét használó személy a bioszférában saját élelmi alapját rombolja szét.

Aki efölött átlép, az nem lehet homo sapiens.

Jómagam pedig ekként próbáltam összegezni módszere ellenállhatatlan természetességét:

A tetőre érkező csapadék, mielőtt a földre csorogna és abba beivódna, tetszés szerint felhasználható.

S ha e felhasználás folyamatának végeredményeként a víz tisztasága is elér egy küszöbértéket, akkor a csapadék – a számunkra hasznos/szükséges kerülőutak megjárta után – pont úgy ivódik a talajba mintha mi ott sem lettünk volna.

Ha ezek olvastán valaki nem érzi át a saját felelősségét ill. tettei felelőtlenségét, valamint azt hogy a kínált elrendezés adhatja a fenntartható-lét ultima-rációját, akkor az menthetetlen.

S akkor jön valaki, aki a rendszer-alkotó halála után dagonyázik annak életművén, a könyvén. Pitiáner okoskodásaival traktálva közönségét.

Országh József könyve[4] egyfajta számadás. Nem is igen akarta megszülni, többször is erősen bíztattam rá, s jó hogy végül megtette. Lehet ma kényeskedve lamentálni afölött hogy benne gyakorta ismételgeti önmagát; bírálni az itt-ott mutatkozó túlzott egyszerűsítésekért; számonkérni az okfejtések, indoklások és verdiktek olykor nem kellő sorrendiségben előadott felépítését; hiányolni belőle a tudományos referenciákat – de aki csak ezeket teszi, az előtt elsikkadt a lényeg: száraz agya csak egy betűhalmazt lát, amiről azt hiszi hogy ő annál többre képes.

Az a fontos hogy a könyv megszületett. Mert ezáltal van hagyaték, és hivatkozási-alap. Máskülönben a Vakok éleslátására és útmutatására lennénk ma is utalva. S cammoghatnánk vezérletükkel bűzös-mocsárról tikkasztó-sivatagba, a degenerálttá-kiépített mesterséges-tájban.

Alább következik az a részlet, aminek a közönség előtti beolvasására megkértem Szíjártó Csillát a 2023. aug. 26-i előadásán (Gyüttment találkozó, Magfalva), ahol egy másik szekcióban a Vízgazdát a földbe-döngölő Ertsey Attila is előadott.*

* A Fesztivál egésze hallatlan kánikulában telt – ami önmagában is megterhelő.

Így a Csilla előadását komplikáló szöveg-felolvasás
(az előadása kapcsán özönlő kérdések áradata miatt is) elmaradt.

Marad hát a legépelt hűvös szöveg.

Ha bárhol is a Vízgazda-rendszerről esik szó, nem elég az előadásra figyelni. Az Országh József megalkotta Vízgazda ugyanis egy koherens rendszer. Ami annyit tesz, hogy az egyes részei semmilyen módon nem állnak ütközésben egymással – miközben a vízhasználatunk teljes-vertikumát képes kezelni; egyéb rendkívül-fontos mozzanatok mellett, amik hatásai együttesen a közvetlen vízhasználaton messze túlmutatnak. (Nem úgy mint az ad hoc kitalációk erre-meg-arra.) De nincs ütközésben a Természet-folyamataival se[5]. Nem is csoda, hiszen azt mintázza; tudatosan de alázattal – ezt úgy is mondhatjuk röviden, hogy a Vízgazda-rendszer Természet-kongruens.[6]

Ez egyben azt is jelenti, hogy bárminő újdonat ötlet kebelre-ölelése előtt az megvizsgálandó: vajon ütközésben áll-e egy másikkal, netán azzal amely már átment a Természet-kongruensség tesztjén? Mert akkor azzal csínján kell bánni; vagy belátni mielőbb, hogy a felejtendők közt, a szemetesben van a helye.

Ehhez képest, meglepetéssel értesültem hogy jelen van az „ige”, miszerint, idézem:

Szomorúan kell megjegyeznem, hogy ez egy jószándékú, dilettáns ötletelés, téveszme-gyűjtemény. Maga Országh József ennek a forrása, aki egy szektariánus dogmarendszert ("megoldókulcsokat") épített fel, felcsipegetve részmegoldásokat, és azokat dilettáns módon kizárólagosnak feltüntetve terjesztette.” Állítja ezeket Ertsey Attila építész. (Éppen előad egy másik szekcióban. Így csak annyit tehetek, hogy eljuttatom hozzá is ezt az üzenetet.) Ő az, aki kémiai-ismeretek (és egyéb képességek) hiányában nem eredményes Országh József vegyészprofesszor gondolatai mélyére hatolni; sajátsütetű dilettantizmusába bepillantást enged a 2015-ös videója.[7] Abból a hezitáló motyogásból kiviláglik hosszasan és összefüggéstelenül kalandozó mondókája „épületessége” a víz- és ürülék-kezelés témákban.

Megállapításaiból (legyenek azok sajátjai [mármint idegen anyagok szajkózásai], vagy vonatkozzanak Országh József munkásságára) kiviláglik hogy a legegyszerűbb rendezőelveket sem képes felismerni, úgymint:

·     A szennyezőkkel a teendőket a forrásuknál a legcélszerűbb kezdeni. [OJ alapállás]

·     A biomassza minimális-veszteségekkel történő körbejáratása a leghatékonyabb mód
a környezet egyensúlya/egészsége megtartásához. [FE összegzés]

(Ha netán a tudományos akadékoskodás mezét kívánnánk húzni ezekre, akkor az entrópia „civilizációs” gerjedelmeinkkel beindult ámokfutása elé állított két erős sorompóról van éppen szó.)

Neki az egész szétesik mozaikokra, amikkel meg nem tud mit kezdeni csak belecsipegetni. Minősítéseit ekként folytatja: „Nincs se kedvem, se időm végigelemezni a tévedéseit” Megvallom, nekem sincs az övéit; de hogy a cáfolat biztos-talajon álljon, kénytelen vagyok némelyikre reflektálni, igyekszem röviden.

1.)A komposztkazán zsákutca” – hirdeti Ertsey.

Jelezni kívánom: A komposztkazán egy kísérlet (és nem is a Vízgazda nélkülözhetetlen eleme) – aminek a vége lehet egészen más is, mint kazán. A kísérletezés pedig a tudósok terepe.

Majd tanárkodik tovább: „Aki komposztált valaha, tudja, hogy az ott fejlődő hő ahhoz kell, hogy a komposztálás forró fázisa le tudjon futni. Ebből ha hőt vonunk ki, a komposztálás leáll.” Ezzel fel is mondta a bemagolt 1x1-et.

Pedig-pedig, még az is aki nem járt egyetemre, kipengethetné a kalkulus gyöngeségét: A Természet ölén (pl. az erdei avarban) zajló komposztálódás nem termel hőt (látványosat/hasznosíthatót legalábbis nem), mégis végbemegy. Vagyis: mi is áll le? Mihez is kellene óhatatlanul a forró-fázis? Ennyiből is világos hogy okítónk nem érti a mögöttes-folyamatokat, csupán szajkózza azt a parányi-morzsát amit képes volt befogadni. Dagad a mondókája a kan-posztolástól.

Ha valami csoda folytán eljutna odáig hogy átrágja a Drogok: Ártalmatlanítás cikket[8], választ kapna arra is hogy a komposztálás szándékoltan-kiváltott exoterm lefutása mellett kikerülhetetlen szereppel bír annak hideg-fázisa is. (Mi több: az exoterm [azaz hőtermelő] fázis óhatatlan kártételét a mikroorganizmus-közösségben éppen a hideg utó-fázis fogja korrigálni.) Bár nem tudni mit kezdene a cikk fő-mondanivalójával a xenobiotikumok hatékony lebontásáról – amely „csekélységre” általánosságban semmilyen egyéb elrendezés nem képes, viszont annak a Vízgazdai-elgondolásnak a szerves-következménye, amit őkelme csak mint felcsipegetett téveszme-gyűjteményt minősít.

2.) Aztán egy komolyabb gáncsra merészkedik: „hibás konstrukció az alomszék. Ez egy rosszul lekoppintott komposztáló toalett. Nincs megoldva a szellőzése és a többletfolyadék kezelése. Ezért aki ilyet rak a lakásába, az arra számítson, hogy ott lesznek szagok, és ha esetleg azt adalékkal felitatja, a párolgó vizelet a lakás légterébe kerül. Számos korrekt berendezés van, aminél ez nem fordul elő, én magam 1996 óta gyártok két típust, jóval Országh József színre lépése előtt kezdtem…” Ide már terapeuta szükségeltetne. Feszesen tótágast áll, de a görcs akkora hogy ezt nem is veszi észre.

Nincs szándékomban kétségbevonni hogy őkelme 1996 óta gyárt „két típust” a komposztáló-toalettből.[9] Ma is gyártanak többen effélét. Zömmel azok, akiknek fingjuk sincs az Alomszék mibenlétéről, működéséről, kényelméről, előnyéről. Akik kitalálnak róla mindenfélét, például azért mert helytelenül üzemeltetik. És akik képtelenek a hibáik korrigálására. Akik ehelyett teoretizálnak – ahelyett hogy tanácsért folyamodnának; mert létezik ilyen csoport is, ahol ez ingyen kapható.

Szóval, csinálhatott ő (mások nyomán) felejthető botorságokat valóban Országh József színre lépése előtt; a dolgok állása mégis az hogy a nyomába sem ér (ésszel pedig nem éri fel).

3.)A tavas szennyvíztisztító rendszer” körül tett kioktatása kapcsán pedig nem mondok csak ennyit: Míg Országh József ezen kezdeti elgondolásán hamarosan továbblépett (ésszerű és lényeges egyszerűsítéseket téve, valamint alternatív-utakat is megjelölve a Szürkevíz kezelésére), addig katedrális-kritikusunk a „német Kickuth”* megvalósítása felé terel. Itt már nem türemkedik elő belőle a következetes mérleg-állítás, a bezabált német kása megtette a dolgát.[10] A (sokak által) feledett, elemi-egyszerűségű tételt a Zsákutcák írás[11] fogalmazza meg, a „Nádtocsogós elszittyózás” részben.

* Az olvasó előtt demisztifikálni szeretném ezt a Kickuth izét.
Ezért bekukucskálunk egy dolgozatba[12] ami ennek a bemutatásán fáradozik.

Mivel a csekélyke mondandó rendkívüli bőlére eresztése az ilyen-témájú dolgozatok sajátja, pusztán néhány tételt emelek ki belőle, ami elégséges kell legyen a meghökkentéshez.

1.) Van-e aki itt nem látja a belső-ellentmondást?

A település fejlődésével arányosan a telep kapacitása bármikor rugalmasan bővíthető” kontra „Körülbelül 2000 lakosegyenértékig alkalmazható ez a tisztítási módszer” (p42)

2.) Az alapkívánalmak körül (p46):

·     A talajjal szemben támasztott alapvető követelmény annak kötöttsége, agyagtartalma”,

·     a túlzottan kötött talaj gátolhatja a rizómák növekedését”,

·     A megfelelő talaj keverék összeállítása tehát alapvetően a megfelelő kötöttségi érték, illetve vízáteresztőképesség beállítását jelenti…”,

·     Amennyiben nincs a közelben megfelelően magas agyagtartalmú talaj…

Szóval, ennyire egyszerű…

3.) A Működtetés körül:

a) Az adatok tükrében:

 i) Nem teljesülnek a legfontosabb paraméterekre vonatkozó előírt határértékek.

ii) Az utótisztító-tó hatása KOI tekintetében negatív.

iii) A beérkező nyers szennyvíz terhei ingadozásait felülmúlja a megvalósuló-ingadozás minden követő műtárgyban.
Ami elsőrangú indikátor a működés instabilitása felől.

b) Az engedékenység tükrében:

A vonatkozó [elvárt] határértékek (KOI=75, NH4-N=10, [ΣP=2 mg/l]) a létesítményre (rendeletileg! – 9/2002 (III. 22.) KöM-KöViM rendelet [hatályos 2003. január 01-től]) módosítva lettek (KOI=150, NH4-N=50, ΣP=10), hogy a működéshez legalább a legalitás mázát bírja (p58).

c) A megfelelés tükrében (p49-50):

·     A műszaki átadás 1998. augusztus 18-án volt.

·     A hatóságok 2 éves próbaüzemi időt írtak elő.

·     A végleges működési engedély kiadása a mai napig folyamatban van.

(a dolgozat keletkezése 2004-re datált…)

d) Egyebek:

i) A beérkező szennyvíz kapcsán: „az ammóniaterhelés majdnem 31 %-kal nagyobb, miközben a szennyvíz mennyisége jelentősen kisebb a tervezettnél.

Lám-lám: mindenüvé visszalopódzik a művi szennyvízkezelés alapelve: Tervezett a teher – mindörökké, ámen. HOL van a helye náluk a jobbításnak?

Olvasgatnivaló: Hatás-fokos

ii) „A telepen igen gyakori a bűzös kén-hidrogénes szag.

Sebaj, a H2S csupán feleannyira mérgező mint a cián.

iii) „A telep területe: 9875 m2

No, ebben legalább nincs hiba. De, MIT is takar?

·     Kám lakossága (2004-ben) 465 fő. A vezetékes-vízzel ellátott ingatlanok 70%-a kötött rá a rendszert szolgáló csatornahálózatra. Ez tehát maximum 325 fő. Vagyis, 9875/325=30 m2-nyi szennyvíz-kezelő műtárgy szükséges egy főre.

·     Ezzel szemben, a hagyományos művi-szennyvíztisztítás területigénye Debrecenben 218 ezer m2 összterület (amelynek ~19%-át foglalják le a szolgáló műtárgyak). A ~200 ezer kiszolgált lakosra számítva ez 0,64 m2/fő területigényt jelent.

[Ráadásul, Debrecennek nem adatott engedékenyebb-határérték…]

·     A Vízgazdai kalkulus pedig azt is megmutatja, hogy a Debrecenre számolt területigény akár meg is feleződhet – úgy hogy mellette a „határérték” probléma fel sem merül.

Olvasnivaló: Szürkevíz

4.) Nem szívesen élek kritikával másutt, mert elsőrendű feladatomnak a Vízgazda-rendszer még kellőképp ki nem bontott részletei tisztázását tekintettem, de a feladott „magas-labdára” azért hadd mutassak rá. Ertsey – immár építészként – azzal kérkedik hogy szalmabála-házakat épít.

Valóban, ezeknek ma nagy a keletje, és senki ebben utazót nem kívánok megbántani, de gondolkoztak-e már a következőn? A szalma – hacsak nem a világűr jéghideg steriljében kereng – kitett a lebomlásnak, ami nem is olyan lassú. Így aki 20-30 éven túlra tekint vagy tervez, az jobb ha az évezredekig stabil ásványokban gondolkodik inkább (hogy kedvező hő-paraméterű is legyen a ház, a porózusakban: perlit, Ytong…), vagy építtesse ill. generáloztassa 20 évenként újra a szalmaházát. Ha gondolja, Ertseyvel. Mert ő ezzel nem gondol. Nem érti, éppúgy mint a Vízgazdát.[13]

5.) Zárásul: „Engem nem érdekel, ki mit gondol rólam” – jelzi a privát-piedesztáljáról. Akkor remélem nem zavarja az sem, ha sikerült fentebb árnyalnom némely kitételét.

2023. 08. 20.   Fuggerth Endre

Utóélet & ”Hangolás”

Ahogyan Gárdonyi (született: Ziegler) Géza Egri Csillagok monumentális történetében sem a személyes ellenszenv vezette Dobó István várkapitányt midőn az ostromlott vár ellenkézre játszásában fondorkodó Hegedűs hadnagyot példamutatásképpen is felakaszttatta, akként magam sem táplálok ellenséges érzületet az építész Ertsey Attila iránt.

De az a fajta lejárató-minősítés, amit a szakmájától rendkívül távoleső Vízgazda-rendszerrel szemben EA felmutatott, mint az Élet-elleni abortusz, figyelmeztetőleg legalábbis értékelést kíván: nehogy az általa hirdetett torz eszme normái megszédítsenek bárkit is, ne adjisten követőkre találjanak.

Ebben a szellemben kezdtem neki a fenti írás kimunkálásának – miközben párhuzamosan folytatott levelezésen keresztül értesítettem a megcélzott személyt a történtekről. Abban az értelemben is, hogy a bemutatott feltárásokkal szembesülve akár korrigálhassa is előbbi önmagát. Nem tette; nem ezt tette.

Mutatom alább (röviden) az ide-vezetetteket:

 EA, 2023. aug. 31.:

Tisztelt Uram,
én annak idején nyíltan vitatkoztam magával Országh professzorral is, ma erre már nincs mód, de ha Ön (Önök) vállalnak egy nyílt vitát, az objektív ítéletalkotás érdekében, én arra készen állok. Ehhez meghívnám régi barátomat, Gampel Tamás szennyvíztisztítási szakmérnököt is…

 

válaszom rá, még aznap:

„…Nem vonom kétségbe hogy Ön „vitatkozott magával Országh professzorral is”; mint ahogyan Ön se teheti hogy idézett leminősítő szavait az illető halála után tette. Kétlem hogy ezt a megnyilatkozást anno a szemébe mondta volna – ha mégis, akkor annak a neve nem vita.

Vitát Önnel a témában nem nyitok. Az „objektív ítéletalkotás” érdekében eljárásom (a Vízgazda-rendszer esetében is) a módszeres tudományos vizsgálatot követő logikai konklúzió – amennyiben a háttéranyag elegendő, bizonyítással is megerősítve. Mégha [a szélesebb érdeklődőtábor eltérő-szintű iskolázottsága miatt] köznapi-nyelvbe is öntöm.

Ezt persze csak az észlelheti, aki forgatta a két könyvem veretesebb tételeit, ahol a lábjegyzetekben sorjáznak a vonatkozó eredeti-publikációk.

Tehát a „tartalmat” ne a jelen blogtétel betűiben keresse csupán: abban is vannak hivatkozások, ott kutassa amit esetleg hiányol.

Az, hogy leendő szekundánsául egy szennyvízmérnököt nevez meg, már önmagában jelzi a színvonalat ahol a tudás-anyaga megrekedt, szemlélete hajótörést szenvedett. A szennyvíztisztítási „szakma” és tevékenység teljes vertikumának a haszontalanságát, melléfogásait és károkozását mutatja be a Szenny és Víz kötet. (Fellelheti a BME könyvtárállományában is.)

Tehát: amennyiben Ön nem csupán az energetikai-viszonyok tekintetében szeretne passzívházat tervezni a jövőben, úgy lenne mit tanulnia – és nem a szennyvíz-mérnököktől. És igazán nyereség lenne hazánknak, ha lenne a tanult-építészek közt is aki „kívül-belül” értené a Vízgazda-elvét, hogy alkalmazásba vihesse…”

 EA, 2023. szept. 2.:

Uram, Ön tudományosságot és moralitást kér számon tőlem, és az ellenkezőjét teszi.

A "halottról jót vagy semmit" mondás egy téves fordításon alapul. Az eredeti így szól: Halottról az igazat, vagy semmit.

Ezek alapján fenntartom, hogy Országh József egy jószándékú dilettáns volt, aki egy népes követői tábort hozott létre, akik vallásos hittel védik tanait. Az ő "vízgazda" rendszere mások által kitalált megoldások önkényes összeollózása, néhány szakmai tévedéssel megspékelve.

Ön egy mozdulattal lesöpri az egész víz-szennyvízkezelés tudományát, azt, ami nélkül Országh József nem tudta volna összerakni megoldásait. Szekundánsnak nevez egy szakértőt, aki a természetközeli megoldások ismerője, amik közül 1 azaz egy megoldás az, amit Országh egyedül üdvözítőként tálal.

Jómagam ismerem a szakirodalmat - az Ön könyveit nem, de Ön sem ismeri az enyémet (Fenntartható építészet, TERC, 2017) - és a szennyvízkezelés alternatív megoldásait is, a komposztáló toaletteket nálam jobban nem ismeri senki Magyarországon. Bárkivel kiállok nyilvános vitára e témákban.

Én felajánlottam a nyilvános vitát, ezt Ön nem fogadta el, és érvek helyett személyeskedik, minősít engem és másokat.

Ez nem tudományos és nem vita. Ez egy vallás, aminek a dogmatikáját merészeltem kritizálni, tudományos alapon, és ez szentségtörésnek számít az Önök körében. Másutt nem…

Utólagos kiegészítés az Olvasó felé:

Nem fárasztottam EA-t ama csekélységek felvetésével, hogyan is kívánja értelmezni saját ömlengéseit, a következők fényében:

1.) „Ön egy mozdulattal lesöpri az egész víz-szennyvízkezelés tudományát…

Hát, az biza’ nem egy mozdulat volt, hanem egy könyvnyi anyag. Amit korábban már a figyelmébe is ajánlottam – de EA nem az az elme aki a dolgoknak utánanéz,
az ő eleme (már ahogyan önismerete engedi) a „vitázás”.

2.) A szennyvízkezelést „tudománynak” csak az nevezi, aki azt vagy nem ismeri, vagy a tudomány műfajába életében sohasem kóstolt.

A szennyvízkezelés ugyanis (legyen az verbálisan tisztítás, vagy érdemben koszítás) egy mérnöki-segédlettel végzett ipari-procedúra, rengeteg vonatkozásban a tudomány rációival szemben.

3.) Sérelmesnek véli a szekundáns megjelölést – valószínűleg nem ismeri a szó jelentését – ami segédkező-partnert jelez. Ha erre nyelvismeretből szekundát kapna, nem sérelmezhetné.

4.) „Jómagam ismerem a szakirodalmat… nálam jobban nem ismeri senki…

Nem tudni mit ért „szakirodalmon” (az „ismeret” mélységeiről nem is szólva), hiszen nekem kellett felkutatnom és megtalálnom azt a szakmai-referenciát, amely alapján feltárul annak a Kickuth-eljárásnak a bénasága amit ő állítólag ismer, mégpedig a Szennyvízkezelés Délceg Bajnokaként.

5.) „Ez nem tudományos és nem vita.

A verdikt első elemével kapcsolatban: Mutasson rá ha képes bárki: ugyan HOL bújik meg EA válaszaiban a tudomány egyetlen morzsája is? Szemben azon tartalmakkal, amikre a válaszaimba-iktatott hivatkozásaimmal rámutattam.

A verdikt második eleme vonatkozó negációjával egyetértek. Azzal a pontosítással, hogy én a magam részéről vita helyett folyamatosan érvelek; míg a kapott válasz ritkán üti meg a vita mércéjét: az inkább siránkozásba-hajló papperlapapp.

 

Helyette, válaszoltam rá, még aznap:

„Sajnálattal kell tudomásul vennem hogy Ön [a felmerült kérdéseket illetően az előbbre-jutásban] menthetetlen.

Pedig szerettem volna felnyitni a szemét – éppen azért mert (nem is hinné de) ismerem [és pártolom] az Ön építészi-elgondolásait.

Szeme elé tártam – egy szennyvízmérnöki szakdolgozaton keresztül – a Kickuth-féle megvalósítás lehetetlenségszámba menő „eredményeit” – és Ön átlép a tények fölött. [Miről akarna hát „vitázni”?] Kitart mellette, meg az adaptálója képességei mellett.

Ha ez így áll, akkor tényleg nem tántoríthatja el semmi a rögeszméitől – aminek egyik külső megnyilvánulása Országh József vegyészprofesszor munkássága értékének a lebecsülése.

Egyetlen kérdésem maradt: idézhetek-e mostani leveléből? [A félregépeléseit természetesen javítani fogom bennük.]

 

Gyors válasz érkezett rá szept. 3-án, amire azonnal válaszoltam. A könnyebb értékelhetőség érdekében azt a levélváltozatot mutatom, amely együtt tartalmazza EA sorait (kékkel) és a rájuk adott riposztjaimat:

Érdekelne, mit írt a Kickuth-féle módszerről.

Ott van, beleszerkesztve, a korrigált cikkbe. Ezek szerint a sorai úgy íródtak hogy nem is olvasta, vagy a figyelme nem elegendő hogy a tétel létét (s a lábjegyzetekben hozzákapcsolódó elemeit) észlelje. Ez újólag felveti az Ön által forszírozott „vita” értelmetlenségét. Miről lehetne abban szó, ha oda se figyel a másik fél érveire?

Az én álláspontomat a Vízgazda-rendszerről akkor osztom meg és azzal, akiben érdeklődés van és hajlandó egy előítéletmentes vitára.

Az álláspontját (egy határig) mindenki szabadon hirdetheti; az én vállalásom mindössze annyi hogy megmutassam: mit is ér. A „vita” érdemlegességéről is szólottam már korábban; az előbb-regisztrált figyelmetlensége folytán valószínű hogy azt sem észlelte.

Ha e levélből akar idézni, ahhoz a végleges, nyilvánosság elé kerülő verziót kell jóváhagynom, ahogy minden publikáció esetében is így kell eljárni. Tehát várom a végleges szöveget.

Nem feltétlenül óhajtok, hiszen létezik az írásbeliségnek számtalan más eszköze is, pusztán az rövidebb és valamivel elegánsabb. A többek előtt kiejtett szó kötelez; igaz ez rám nézve is. Amennyiben valamely megfigyelésem vagy konklúzióm mégis diszparitásban lenne az Ön által elmondottakkal, jelzésére ugyanúgy korrigálni fogom ha helytáll, mint tettem azt előzőleg.

Köszönöm, hogy aggódik szellemi fejlődésem felett, de azt hiszem, ez legyen az én terhem, valahogy elboldogulok vele.

Inkább amiatt aggódom hogy a fentiekből valamit újra meg kell ismételjek mert a figyelme átlép rajtuk. Így – egyelőre – szellemi fejlődésről is legfeljebb ha előjeles-értelemben beszélhetünk. Ezer szerencse hogy ez még nem gátolja meg abban, hogy az építészet terén hasznos dolgokat műveljen.

Az igazsághoz tévedéseken át jutunk. Ennek kockázata valamennyiünket terhel.

Ezt, mint bölcsességet, sokan hirdetik. Különösen a tévedéseikben bukdácsolók. Méginkább azok, akik az ikszedik tévedésük után azt hiszik hogy x+1-edszer már nem tévedhetnek.

S ekként a legutolsó tévedésüket lobogtatják meg, mint megtalált „igazságot”.

Dixit.

Uff.”

 

Ezután hagytam neki egy hetet – hogy ha tényleg komolyan gondolja a dolgokat akkor siettetés nélkül utánanézhessen a dolgoknak, beleértbe a jelzett forrásokat is – majd ekként kérdeztem, szept 10-én:

„Éppen egy hét telt el azóta, hogy őszintének tűnő érdeklődésére Kickuth-eljárás feltárt hibáit illetően Önnek iránymutatást adtam, kedves Attila.

Remélem nem okozott gondot a részlet megtalálása, a kiragadottak esetleges ellenőrzése a megjelölt forrásmunkában. [N.B.: A cikkemben bemutatottak példázzák egy állítás érdemi bizonyítását/cáfolatát – szemben a légbe-mutogató „vitával”.]

Nem tudhatom, hogy a bemutatott tételes listája az ormótlanságoknak indította-e arra, hogy az Élővíz Kft. névvel tevékenysége minőségét leplező „szakember” ismerősét megfaggassa az általa Münchenből idehurcolt Kickuth-eljárás kapitális alul-teljesítése felől. Sem azt, hogy ezen 2004-es közlésű tények [amiket Önnek ismernie kellett volna már, amennyiben méltatásában a Kickuth-eljárást a Vízgazda fölé emelte legutóbbi (2022-hez rögzíthető) minősítésekor] módosítottak-e az álláspontján annak a Vízgazda-rendszernek a megítélésén, amit Ön, megnyilatkozásaiból kitapinthatóan, csupán rendkívül felületesen ha ismer.

Örülnék ha kifejtené a fenti kérdéseimmel kapcsos jelenlegi álláspontját, mert azok figyelembevételével hangolnám az értelemszerű irányba a Kritikus cikk végkicsengését.”

 

Amire ez a válasz érkezett szept. 12-én:

Uram, elolvastam az irományát. Felszínes, mélyen elfogult, sértett, a kákán is csomót kereső, kötözködő stílusa és a felhozott érvek cseppet sem győztek meg a Kickuth-módszer iránt felvetett ellenérvei tekintetében. Ez nem vita, ez vagdalkozás.

Nem megyek bele az Ön irományának részletes elemzésébe, mert felesleges.

Én korrekt tőmondatokban jellemeztem Országh professzor tanait, ezzel szemben Ön engem folyamatosan minősít, gyaláz, összefüggésekből kiragadott tényeket hoz fel bizonyítékként.

Ez méltatlan és színvonaltalan. Mivel Ön nyilvános vitára nem volt hajlandó, én ezennel befejeztem az Önnel való értelmetlen vitát.

 

Közbevetés:

Nem szívesen terhelek senkit ismétlésekkel, de azoknak akik valamelyest még mindig tanácstalanok, a figyelmükbe ajánlom a fentebbi megnyilatkozás eme részletét: „a felhozott érvek cseppet sem győztek meg a Kickuth-módszer iránt felvetett ellenérvei tekintetében”.

Tehát EA szerint rendben van ha (fentebb, a forrás erejével is alátámasztottan)

·     a K-eljárás messze elégtelenül teljesít,

·     ha honosítása miatt rá-vonatkozóan egyedi, engedékenyebb határértékeket kellett törvénybe iktatni,

·     ha ennek ellenére még évek után is vonakodnak megadni számára a végleges működési-engedélyt.

·     egyéb (szintén felemlített) vonzatokról nem is beszélve.

Továbbá EA szerint az is rendben van, hogy mindezeknek magam megyek utána nem pedig ő, aki (ezekből semmit nem ismerve) kiáll a K-eljárás mellett, s mikor a képébe mutatom a lehetetlenségeket akkor azok nem győzik meg, továbbra is a „vitázásban” látja a (számára) üdvözítő utat…

Nos, itt a szellemi-integritás már olyan-fokon érintett amit nem kívánok tovább boncolgatni.

 

A felmutatott tények ellenére szemmelláthatóan egy tapodtat sem moccanó álláspontot tükröző levelezést a magam részéről ekként zárom mai-nappal le:

Tájékoztatás:

Folyóév aug.31 – szept.12 terminus alatt lezajlott többszöri levélváltással megkíséreltem módot kínálni Önnek, hogy módosíthasson a Vízgazda-rendszer minősítésére vonatkozó hirdetett álláspontján.

Szeptember 12-i válasza, amit a témában mint utolsót jelez, azt mutatja hogy semmit nem fogott föl az időközben a tudomására hozott tény-anyagból.

Ez – bármily sajnálatos is – de Önt minősíti.

A már meglevő cikk végére ígért „hangolást” így ez újabb reakciói figyelembevételével kellett megtegyem.

Ennek megtétele mikéntjén egy ideig töprengtem.

Amennyiben kiragadott-részletekkel élek válaszleveleiből (hát még ha azokat körülírva teszem közzé, hogy elébe-vágjak és elkerüljem a „meg-nemengedett” idézés esetleges vádját), úgy [utólagosan] torzítással lehetnék vádolható. Mivel a lefolytatott levelezésben Ön is (helyesen) vállalta hogy további 3 a témában érintett személy követhesse mindkettőnk megnyilvánulásait, arra hajlok hogy nem kell aggódjak afelől, hogy a torzításmentességet teljes-mértékben biztosító vágatlan-szöveg beidézése ellen kifogás lenne emelhető. Így, eszerint cselekedtem.

Nem vitatom el hogy Önt megilleti a további méltatlankodás és zsörtölődés joga – mint ahogyan az is világos kell legyen, hogy a szellemi-megújulásra éhes Nagyközönség is tisztán kell lásson abban, hogy kinek a képességeire támaszkodhat.

2023. 09. 13.        Fuggerth Endre


Vissza a Tartalomra…

[1] Nagy látogatottsággal bíró Facebookos oldala [https://www.facebook.com/attila.ertsey.5],
egyik privát posztjában. Aminek a teljes tartalma a minap jutott el hozzám. Keletkezése 2022 őszére tehető; ebből a szövegből mutat a fenti írás részleteket.

Ugyanezen gondolatok csírái EA repertoárjában korábban másutt is megjelentek – ott még a Vízgazda goromba leminősítése nélkül.

[2] Ekkor emelte be első mélyebbre-ásó levelezésünk Neki küldött mellékletét az Eautarcie honlapjára (http://www.eautarcie.org/hu/01a2.html ): A Megoldás

[3] Aminek az eredménye mára 2 db a Vízgazdát támogató/kiegészítő könyv:

·       Szenny  és Víz (2. átdolgozott és bővített kiadás, 2022, ISBN 978-615-01-5685-9) [Sz&V]

·       N. Dr. E Htregguf: Utazások a Vízgazda körül (2022, ISBN 978-615-01-4475-7) [UVGK]

[4] Országh József: A Víz és a Gazdája (2019, Ekvilibrium) ISBN 978-963-88213-7-9

[5] Hogy mennyire nincs, annak foglalatát kínálja a REND elemzése.

[6] A bizonyítását 2 tételben adja Az Örökség.

[7] https://youtu.be/PQuCKH6Yn1U.

Aki viszont ellenpontozást is kíván, az vesse össze azokat ezzel a 2017-ben keletkezet írással:
SUMMA – aminek szintén van videó-változata: https://youtu.be/u3gURZ3PHOE .

[8] Fejezet az UVGK könyvben.

[9] Vitathatatlan is; EA szakmai-önéletrajzában* ugyanis fellelhetők ilyen elemek:

·       Alternatív toalett, 3.part, 1989

·       Saját építésű komposztáló toalettek, Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért, Miskolc, 1997

·       Biotoalett; Földépítészet - a Falufejlesztési Társaság Építészeti Tagozatának
III. Országos Vándorgyűlése, Országépítő, 2000/1-2

* [a 2. oldalon itt: https://pea.lib.pte.hu/bitstream/handle/pea/6081/ertsey_attila_2012.pdf?sequence=1 ]

Ezek dicséretes érdeklődést mutatnak a kihívások irányába. Tartalmaik különösebben nem kritizálhatók, hiszen az Eautarcie megjelenése előtti időkből valók.

Az első hazai hír az immár rendszerré épült Vízgazda-rendszerről (ekkor még Vízönellátó névvel) a Biokultúra folyóiratban jelent meg, 2002-ben.

Sajnálatos azonban, hogy EA nem épült a Vízgazda egységesítő-szemléletéből, ellenkezőleg: megalapozatlan leminősítésekkel él, miközben továbbra is hirdeti avítt gondolatait. Olyasféle dolog ez, mintha valaki az Arab-számok megjelenése után is lándzsát törne a Római-számokkal való szorzás-osztás mellett.

[10] N.B.: Ez a lábjegyzet utómunkálat eredménye.

EA ugyanis – miután ígéretemhez híven a figyelmébe ajánlottam e cikket – arra kapacitált hogy vállaljak vele egy nyílt vitát, „az objektív ítéletalkotás érdekében”, ahová „meghívná régi barátját Gampel Tamás szennyvíztisztítási szakmérnököt is”.

Nos, utánakerestem, hátha megtudok valamit GT-ről. S láss csodát: Ő az aki „honosította” a Kickuth eljárást Magyarországon, majd eköré kis belterjes-birodalmat is szervezett.

Ld. ref.12-ben, Gampel Tamásra vonatkozóan:

·     köszönetnyilvánítás + külső konzulens: „Dr. Gampel Tamás (ÉLŐVÍZ Kft.)”

·     Dr. Gampel Tamáshoz, aki a cég által létesített szennyvíztisztító telepek tervezéséért felelős” (p38)

·     az eljárás hazai alkalmazójától (ÉLŐVÍZ Kft.)” (p39)

Valamint, segíthette a Kickuth-i „orientálódásban” a München Technical University-n 1994-95 között kapott gyorstalpaló, Water Quality and Wastewater Treatment Management and Recycling Technology címmel.

Apropó, „Élővíz Kft.”: Hát igen, a névválasztás szabad. Itt a sugallat mögött megbúvik az a poshadék, aminek a felszíni patakba beengedéséhez át kellett szabni törvényileg a határértékeket. Hasonló alapon adható esetileg a kegyeletteljes Haynau Szeretetotthon* elnevezés is.

* Kontextusban: Haza és Haladás 2. lábjegyzet in (SzSzSzR)2
[szerk.: Liszkay Törtel, 2022, ISBN 978-615-01-4966-0]

Mihelyst elolvassák a fenti szövegbe frissiben beiktatott pár tény-adalékot a Kickuth metodikáról,
rögvest választ kapnak két alapvető dologra:

i) Azzal aki Kickuth mögé áll be a Vízgazdával szemben, semmi értelme vitázni.

(A meggyőzés eszköze egyébként sem a „vita”, hanem az érvelés.
Ami biztos alapokon kell nyugodjon.)

ii) Világos ennyiből, hogy EA-t GT szédítette be abba, hogy Kickuth-ban lássa üdvözülten a megváltást.

Ez gyenge kritikai-érzékre vall EA részéről, a diagnózis azonban GT-re nézve súlyosabb – Kickuth-ról itt nem is ejtenék szót.

A GT-vel fémjelezhető szennyvízipari szakma az, amely ha vergődésében a káosztól amit addig létrehozott keresi a kiutat, mindig a legrosszabb újdonságra csap le, és dögönyözi azt azután élethossziglan mint édes-gyermekét, prolongálva számunkra a mostoha állapotokat. EA ebben a vonatkozásban csupán a megtévesztett „melléktermék”; a kiiktatandó akadály a komplett szennyvíz-szakma, a félkegyelmű tudás-anyagával együtt. (De ezt már kiveséztem a Szenny  és Víz kötetben.)

[11] Fejezet a Sz&V könyvben

[12] Gajdov Géza: A nádgyökérteres szennyvíztisztítási technológia vizsgálata és környezetvédelmi értékelése (Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar 2004)
[https://www.bitesz.hu/wp-content/uploads/2016/11/Gajdov.pdf]

A 77 oldalas dolgozat egyedüli célja a Kám községben levő [már megépített!] nádgyökeres szennyvíztisztítás szolgaian-részletező bemutatása.

Azt nem tudni hogy ezért doktori-fokozatot is adtak-e, vagy csak mint végzett szennyvízmérnök fog az illető később irányító-pozícióba kerülni, hasonló képtelenségek kivitelezőjeként ill. felügyelőjeként tartva továbbra is tévúton a vízgazdálkodást.

Négy efféle ["környezetvédelmi"] szakdolgozaton keresztül korábban már bemutattam a Szennyvíz-ipar „tudománya” mögötti irracionalitásokból épp eleget [SZÖRNY], de minden sületlenség mellé nem állíthatok szemafort.

[13] Aki szakmájában Makovecz Imrét tekinti mesterének, attól több körültekintés és figyelem lenne várható egy elementáris újdonsággal szemben.

Vissza a Tartalomra…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése